Нецелесъобразно е разкриването само на Ковид-болница и отделно на "чиста" болница в Смолянска област. За това решение на Областния кризисен щаб в Смолян съобщи пред Радио Пловдив областният управител и председател на щаба Недялко Славов.
Мрежата от лечебни заведения и структурата на болничната помощ в областта не позволява да се изпълни препоръката на здравния министър, обясни Славов. Той уточни, че заповед на здравното министерство няма, а е налично само писмо с препоръка от министъра.
Болничната мрежа в областта
В Смолянска област има четири многопрофилни болници, една областна в Смолян и три общински болници. На територията на областта частни болници няма.
Създадената в момента организация може адекватно да отговори на нуждите от хоспитализация, дори при екстремно нарастване на броя на хората, нуждаещи се от прием в лечебни заведения.
Добра организация
Терапевтичните тежки интервенции се правят в областната болница в Смолян. От април всички общински болници в Мадан, Девин и Златоград приемат леките случаи на пациенти с Ковид. Средно тежките и тежките се насочват към МБАЛ-Смолян, където е единствената възможност за интензивно лечение не само на пациенти с коронавирус, а и с други заболявания.
Тази организация и създадения алгоритъм не позволи в нито един момент прекомерно натоварване на болничните ресурси, подчерта Недялко Славов. По думите му, има равномерно разпределение на пациентите в лечебните заведения.
Създадената организация е единствената възможна към момента.
Считаме за нецелесъобразно изключването на което и да е лечебно заведение за активно лечение от битката с Ковид-19, посочи председателят на Областния кризисен щаб в Смолян.
МБАЛ в Смолян 50% Ковид
При евентуално екстремно разпространение на пандемията има готовност областната болница в Смолян да определи 50% от леглата си за пациенти с Ковид.
Ще остане обаче възможността в лечебното заведение да се лекуват и пациенти с всякакви други заболявания при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
Спецификата на областта
Смолянска област е с много на брой и разпръснати населени места.
Придвижването до едно или друго лечебно заведение понякога може да трае с часове.
Затова всяко лечебно заведение в областта трябва да лекува пациенти с Ковид, според възможностите, които има.
Дефицит на медици
Недостиг на медицински кадри има и в Смолянския регион. Голяма част от лекарите в общинските болници вече са се срещнали с Ковид-инфекцията. Имало е случаи, в които само един лекар в общинска болница е наблюдавал заразените с коронавирус там. Всички обаче са се справили, подчерта Недялко Славов.
Плавна, а не шокова зараза
Нарастването на случаите с Ковид в Смолянска област никога не е било шоково. През лятото и есента увеличението на позитивните на вируса е плавно.
Затова никога не е имало прекомерна необходимост от хоспитализации или върнати пациенти.
В най - критичните моменти са били запълнени около 75 % от леглата, предназначени за лечение на пациенти с Ковид. В момента са заети 65 на сто от тези легла.
Обяснението
Ранната среща на жителите на областта с вируса, застаряващото население и твърде късното търсене на лекарска помощ.
Това според Недялко Славов са причините Ковид-инфекцията да се разпространява по този начин в Смолянска област.
Факт е обаче, че хората се дисциплинираха и допринесоха за намаляване на тежките случаи на заразяване, категоричен е смолянският областен управител.
Училищата
Не е имало случаи отсъстващите учители и ученици да надхвърлят 5 %.
В областта условията позволяват обучението да е присъствено.
Набелязаните мерки в Смолянско са валидни до 8 декември. На 5 или 6 декември Областният щаб ще ги преразгледа.
Интервюто на Неда Велкова с Недялко Славов е в звуковия файл.
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..