Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерните технологии донякъде "имунизират" самите ваксини

Народното събрание ще гласува проекторешение за участието на  България в предварителни споразумения за покупка на ваксини срещу Covid-19. То предвижда страната ни да участва в предварителни споразумения за покупки на дози от ваксините на компаниите „Пфайзер и „БиоНТех“„както и на „АстраЗенека“, „Санофи“ и „Янсен“. 

Проф. Мариана Мурджева - имунолог и ректор на Медицинския университет в Пловдив очерта основното, което отличава новите ваксини. 

"Те се правят по съвършено нови технологии, които тямат нищо общо с предишните ваксини. Те са създадени на базата на модерни генетични технолиги, на основата на нанотехнологиите, някои са на база само на нуклеиновата киселина на вируса, не на целия вирус. Една от предлаганите ваксини е създадена в лабораторни условия, тя е изкуствено създадена RNK на вируса и само тя се инжектира в индивида. Други съдържат само част от вируса - белтък, за който се счита, че е имуногенен.

Тази нова технология минимализира риска  и гарантира сигурност и безопасност, но това не означава, че тя не трябва да бъде оцецена от регулаторните органи".

Проф. Мурджева изрази мнение, че по отношение на ваксините трябва да сме умерени оптимисти. 

Според нея е нормално да се бърза с одобрявеното, за да се предпязат хората от рисковите групи. Сигурност, ефективност и безопасност обаче си остават най- важните неща, които трябва да се имат пред вид в процеса на изпитването.

Трябва да се има предвид и колко дълготрайна ще е ваксината и тази защита трябва да е поне една година, смята имунологът.

По отношение на хората, които ще се имунизират, то това трябва да се направи с оценка на епидимиолигчения риск. Най- висок е той при медиците, при хората със затлъстяване, бъбречна недостатъчност, пациенти, които са имунокомпрометирати, вероятно и бременните... Може да се помисли и за имунизация на рикови социални групи, каквата е например ромското население.

Проф. Мурджева е на мнение, че трябва да има силна кампания с достоверна информация, която да създаде доверие към ваксините и тяхното поставяне, защото само те могат да дадат адекватен отговор на епидемията, а не теориите за естествен стаден имунитет.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22