Докато има разказ, докато хората разказват, човешкото съществува. Щом спрат разказването, щом говоренето ни се превърне не в разказ, а в спорене, във вдигане на лозунги, тогава човешкото започва да губи сила.
Тези думи на философа литературовед Цветан Тодоров припомни преподавателят от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Младен Влашки, един от водещите на седмата Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура.
Научният форум по традиция се провежда в първата седмица на декември, а домакин е Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия.
За първи път тази година конференцията се провежда изцяло в дигитална среда.
Срещата на младите учени и докторанти е във виртуалното пространство, а надсловът на конференцията е "Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация". Форумът е двудневен и в онлайн връзка ще бъдат споделени 32 доклада от над 40 участници от 16 университета и образователни институции от Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага.
България е представена от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Младен Влашки за конференцията и младите учени:
Пренареждането
Доста често глобализацията подценява човешкото. Не е толкова лесно да се сложи край на глобализацията, но сегашната ситуация светна голямата червена точка и доста неща ще трябва да се преосмислят. А пренареждането преминава през търсенето и постигането на балансите между човешкото и икономическото.
Медиите и манипулацията
Ситуацията на криза задвижва механизмите за пренареждане на икономиката. Но, медиите също имат свои икономически подбуди и причини.
В тази кризисна ситуация става ясно какво означават обществени медии. Те подхождат отговорно, а онези, които търсят сензацията, за да се продават, просто няма какво да правят друго, освен да манипулират.
Младите не смятат, че науката манипулира. Младите смятат, че медиите манипулират.
Хората обикновено сме склонни да разглеждаме света двуполюсно. Оказва се обаче, че в момент на криза, като този, идеята за плоскостта на света добива други очертания.
Важно е самото замисляне върху тези феномени.
Кризата и свободатаВътре в самата свобода има един тип ограничаване, което всъщност е и самата цивилизация.
Това е един от големите проблеми, пред които сега сме изправени - природата, където е самият вирус, и ние хората, които сме самата цивилизация.
Младите хора приемат доста осъзнато идеята за свободата в криза. Те са склонни да изтърпят някои ограничения, защото знаят, че това след това ще помогне.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Младен Влашки е в звуковия файл.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..