Мирослава Червеняшка е самоука майсторка на коледни играчки от плъст. Заедно с децата си – на 9 и на 6 години, изработват уникални украшения за елха и за дома с коледни мотиви.
„Запалих се преди няколко години покрай гердани с вълнени топчета, който много исках да имам такъв, но не знаех как да си го изработя сама. Започнах да търся информация и така си купих вълна, специални игли, подложки – всичко, което е необходимо за работа с плъст“, разказа как се е запалила тя.
След гердана започнала да изработва мартеници, защото искала да бъдат от естествени български материали и суровини. По-късно, заедно децата си, започнала да изработва и коледни играчки.
„Сега и те се включват с желание, станаха големи специалисти. Вълната е благодатен материал и с малко въображение и точна ръка нещата се получават. Деветгодишната ми дъщеря рисува върху лист филц и нанася отгоре вълна, така си прави рисунките. Синът ми, който е на 6 г., оформя топките“, обяснява майсторката.
Заедно изработват десетки коледни играчки, като освен класическите топки, звездички и фигурки, правят и джуджета, магьосници и др. „Вдъхновението ми дойде от любимите коледни книжки на децата. Персонажите, за които четем, ги претворяваме в коледни играчки. Така магията на Коледа става по-истинска“, допълва Мирослава.
Любимата й играчка е с мотиви на коледна елхичка и бяло зайче, отпратка към песничката „Зайченцето бяло“.
Коледните играчки от плъст могат да оцелеят с години, ако се съхранява правилно и не се пипа постоянно от малки ръчички, за да се запазят орнаментите, добавя майсторката.
В дните преди Коледа Мирослава Червеняшка пожелава на хората повече любов в сърцата и повече светлина в умовете, за да живеем в по-добър свят.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..