Мирослава Червеняшка е самоука майсторка на коледни играчки от плъст. Заедно с децата си – на 9 и на 6 години, изработват уникални украшения за елха и за дома с коледни мотиви.
„Запалих се преди няколко години покрай гердани с вълнени топчета, който много исках да имам такъв, но не знаех как да си го изработя сама. Започнах да търся информация и така си купих вълна, специални игли, подложки – всичко, което е необходимо за работа с плъст“, разказа как се е запалила тя.
След гердана започнала да изработва мартеници, защото искала да бъдат от естествени български материали и суровини. По-късно, заедно децата си, започнала да изработва и коледни играчки.
„Сега и те се включват с желание, станаха големи специалисти. Вълната е благодатен материал и с малко въображение и точна ръка нещата се получават. Деветгодишната ми дъщеря рисува върху лист филц и нанася отгоре вълна, така си прави рисунките. Синът ми, който е на 6 г., оформя топките“, обяснява майсторката.
Заедно изработват десетки коледни играчки, като освен класическите топки, звездички и фигурки, правят и джуджета, магьосници и др. „Вдъхновението ми дойде от любимите коледни книжки на децата. Персонажите, за които четем, ги претворяваме в коледни играчки. Така магията на Коледа става по-истинска“, допълва Мирослава.
Любимата й играчка е с мотиви на коледна елхичка и бяло зайче, отпратка към песничката „Зайченцето бяло“.
Коледните играчки от плъст могат да оцелеят с години, ако се съхранява правилно и не се пипа постоянно от малки ръчички, за да се запазят орнаментите, добавя майсторката.
В дните преди Коледа Мирослава Червеняшка пожелава на хората повече любов в сърцата и повече светлина в умовете, за да живеем в по-добър свят.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..