„За съжаление тази задача все още не е завършена. СДС продължава да съществува, да има принос в българската политика. За нас е един хубав ден, защото се чувсваме като зряла партия, която знае какво иска, и какво трябва да направи. Ние сме в дясно, и си партнираме със субекти в дясното политическо пространство. Дясното означава задълбочаване на нашата европейска интеграция, влизане в еврозоната, който е един важните завършващи етапи. Ние сме пълноправен член на ЕС, който формира политиката, защото в случая със Северна Македония се оказа, че имаме своята тежест. Подкрепиха ни Дания и Нидерландия“.
Що се касае до възхода и пропадането на СДС евродепутатът Александър Йорданов каза, че една от грешките е трансформирането на СДС в еднолична административна командна партия от Иван Костов.
Според г-н Лазаров тази трансформация е била естествен процес. „Иван Костов когато го избраха за председател на Координационния съвет, след Филип Димитров, началото на 1995 г. не знаеше къде сяда и какво управлява, ако трябва да бъдем точни. До този момент беше много добър експерт, финансист, но не беше партиен човек. Нямаше понятие, какво представлява партията като организъм и структури. Големите партии напуснаха, но се образуваха клонинги, които останаха в СДС. Борис Кюркчиев, възстановителят на Демократическата партия каза, че който напусне СДС ще си счупи главата. Тогава в парламента мнозинството е от 135 депутати, така се отиде към този командирски стил в СДС. Тогава до голяма степен опорочи структурите. Някои хора се почувстваха богоизбрани да променят системата. СДС преживя серия от етапи на изчистване, на промяна“.
Илия Лазаров посочи още, че президентът Петър Стоянов има заслуга, не само за насоката на СДС, но и как да работи за България. Това е интеграцията в НАТО, която ни отваря вратите за ЕС. Той взима непопулярни решения и си плаща цената. Прогнозата е, че на парламентарните избори следващата година, СДС ще получи над 100 000 гласа, които ще прибави към тези на ГЕРБ в коалиция.
Интервюто с Илия Лазаров, гл. секретар на СДС е в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..