Да живее Академията, да живеят преподавателите!
Днес е празникът на студентите в България. Възникнал през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет в годините денят се е превърнал в символ на академизма, силата на младостта и знанието.
Бивши студенти няма. Всеки, прекрачил прага на Алма матер, носи в сърцето си думите „Vivat academia, Vivant professores“.
Тазгодишният 8 декември се празнува в условия на ограничителни мерки и строг контрол за спазването им. Някои студенти дори ще го отбележат виртуално. За „нулевия“ за хотелиерите и ресторантьорите студентски празник в Източните Родопи е репортажът на Божидар Чолаков от Радио Кърджали.
Какво е да си „Студент на годината“? Как се постига среден успех от четири години следване Отличен 5,75? Със студентката Александра Драгинова, четвъртокурсничка в специалност „Психология“ на Пловдивския университет „„Паисий Хилендарски“ навръх студентския празник ни среща Живка Танчева.
И още:
Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Разговорът ще е с проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.
Световната здравна организация не предвижда задължително ваксиниране срещу COVID-19. Но допусна, че вероятно ще има редица държави и ситуации, където обстоятелствата ще изискват ваксинирането да е задължително или силно препоръчително. Какво казва законът – можем ли да бъдем задължени да се ваксинираме? Търсим коментара на адвокат Калина Михайлова, специалист в областта на медицинското право.
В Пловдив се увеличава броят на дарителите на кръвна плазма, разширява се и гамата от изследвания за коронавирус, които могат да се признаят. Репортажът по темата е на Антония Попова.
Иванка Петкова разказва за четиригодишния Део от Пловдив, който се нуждае от помощ и е едно от децата на „Българската Коледа“.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..
Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..