Така на фейсбук страницата на ИЕФЕМ се раджда научнопопулярната рубрика „Етнология и епидемии“ с редактор Вихра Баева. Появяват се коментари на специалисти от института по различни аспекти на темата за пандемията от гледна точка на науките за човека: етнология, фолклористика, социална и културна антропология, психология.
"През следващите месеци в рубриката излязоха общо 18 текста от 14 автори, които бяха един вид „научна журналистика“ – бързи „снимки“ на случващото се около нас с първоначални щрихи на научно осмисляне и анализ. Текстовете предизвикаха видим обществен отзвук, за който свидетелстваха както медийният интерес, така и множеството харесвания, споделяния и коментари в социалните мрежи, а също и някои оживени дебати и критики, породени от конкретни публикации", разказва доц. Баева.
Постепенно възниква и идеята за продължение с едноименен сборник – вече с научни текстове – който да предложи по-задълбочено осмисляне и обговаряне на пандемичната криза и нейните разнопосочни отражения в различни сфери на социалния и културния живот. На този етап към екипа се присъединява Ангелина Илиева в качеството ѝ на съсъставител и съредактор.
"Като съставители специално държахме изданието да е в електронен формат и със свободен достъп, за да достигне до всеки, който има интерес към темата".
Сборникът „Етнология и епидемии. Социокултурни измерения на пандемията от “COVID-19” ще е достъпен за читатели в началото на следващата година на страницата на Института, а междувременно с доц. Баева разговаряхме за общата линия, която характеризира този период.
Тя самата изследва песните, провокирани от Ковид - епидемията, а общият извод, който правят с колегите си е, че чувството за хумор и връщането към корените духовно спасява българите и в тази криза.
Чуйте интервюто с доц. Вихра Баева в прикачения звуков файл.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..