Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърцето "помни" Ковид-19 месеци след преболедуването

Ръководителят на катедрата по кардиология в УМБАЛ "Св. Георги" се позова на изследване но германски учени, които са открили поражения при над 60% от преболедували в началото на пандемията пациенти. 

Изследването е много прецизно и не се прилага масово, но като се има предвид, че вирусът действа на съдово ниво, не е изключено последващият контрол на болните да стане постоянен регламент.

По думите на проф. Николов и у нас тежкият изход от вирусната инфекция най- вероятно се дължи на поражение върху сърцето и съдовете.  Наблюдаваме много повече тромбо- ямболични инциденти, повече инфаркти и инсулти. Пациенти споделят, че по- трудно регулират кръвното си налягане след прекаран Ковид- 19. 

Д-р Николов се обяви категирично "за" поставянето на ваксина. Той самият ще се ваксинира и поризова всички да го напряват, защото няма на какво да се надяваме. ЗА разлика от Китай карантината не може да бъде толкова строго прилагана и спазвана в нашите общества.

Според него познаните противогрипни ваксини също имат странични описани странични ефекти, но хората ги прилагат от години. Страничните действия са твърде малко. 

Вредата ако не се направи ваксина би била много по- голяма, ако тя се постави.

Кардиологът посъветва хората да се консултират редовно с личните си лекари или с кардиолозите, като ги проследяват, ако са хронично болни. Профилактично аспирин могат да взимат хората, които нямат стомашни проблеми, но това не е панацея. Нека хората да са внимателни и с широко рекламирани медикаменти, за които се твърди, че са едва ли не "панацея", посъветва още д-р Николов. Маската и дистанцията ще помогнат повоче от спекулативните коктейли от лекарства и субстанции.

Целият разговор чуйте в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
павлина върбанова, как се пише

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11