За това как ще ставаме все по-силни, както и все по-информирани. "Човечеството се изправя уверено срещу битката срещу COVID-19. Ваксините идват. Болестта отстъпва". Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
Разговаряме с Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз за имунизацията срещу Ковид -19, за медикаментите и пациентите, за реакцията на обществето в година на криза.
От 27.12.2020 г. стартира имунизационна кампания срещу COVID-19 на територията на цялата страна. Кампанията се организира от регионалните здравни инспекции, а имунизациите се извършват от лекари в лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, регионални здравни инспекции, от лекари в специализирани структури на Министерство на вътрешните работи и Министерство на отбраната и от нарочно създадени за целта имунизационни мобилни екипи.
Димитър Маринов каза: "Когато започна ковидпандемията, още първата вълна, то българските фармацевти бяха на първа линия, и аптеките бяха подложени на особен натиск. Не само от страна на пациентите за търсенето на лекарства и защитни средства, но и от страна на институциите, които ни проверяваха нонстоп. Ние не се огънахме на натиска и останаме на работните си места, и обслужважме гражданите професионално.
"Ковид-19 дада тласък на институциите да въведат електронното здравеопазване. Електронната рецепта е в началото, след новата година ще има и електронни направления за всички заболявания. Има доста проблеми, които трябва да решим, това е сложен процес - издаването на рецептите, но е въпрос на време всеки складов софтуер да се синхронизира в националната система", поясни Димитър Маринов.
Ваксината, която е налична на пазара е РНК, и информация за нея има вече на сайта на ИАЛ, както и на сайта на МЗ. "Ваксината е безплатна и не е задължителна, но първо ще се ваксинират медицинските специалисти", обясни Маринов. Той допълни: "Българинът по принцип е мнителен, но очаквам повишаване на желаещите да се ваксинират."
"Тази пандемия ни научи да се вслушваме в здравия разум, да бъдем малко по-премерени и смели в действияти си, когато сме по-добре информирани", заключи фармацевтът.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..