Ударът на ковид пандемията създаде проблеми, но не доведе до продоволствена криза, отбелязват и политици, и заети в земеделието.
Това разбира се, не отменя вниманието към сектора, за който в многогдишната финансова рамка на ЕС са предвидени 365 милиарда евро, каза евродепутатът Асим Адемов, който е член на Комисията по замеделие в ЕП. Той уточни, че фокусът на средствата е зелената политика, която цели да създаде по- екологично земеделие, щадящо околната среда, използващо по- малко пестициди, с по- чиста за хората продукция.
„Около 30% от средствата ще бъдат насочени именно в тези еко - схеми“, посочи Адемов.
Новите правила на общата селскстопанска политика ще влязат в сила през 2023 година, а до тогава ще действа преходен регламент. Асим Адемов съобщи, че достъпни за фермерите през тази и следващата година ще бъдат допълнителни 8 милиарда евро. Те са от Плана за възстановяване и ще са за развитие на селските райони.
Допълнителна помощ е извънредния регламент „Ковид 19“, който ще позволи 2% от неизползвения ресурс по Програмата за развитие на селските райони да се насочи именно за покриване на щети от пандемията. Сумата възлиза на 100 милиона лева.
В следващите 7 години ще продължи да действа и Преходната национална помощ. Това означава, че подпомагането ще продължи за животновъдите, които отглеждат крави, овце, говеда, кози, както и тютюнопроизводителите. ПО този начин ще се скъси дистанцията, породена от различното субсидиране на фермерите в новите е стари страни – членки.
Според Красимир Кумчев, който е фермер и агроексперт от Пловдив, е важно механизмите за подпомагане да водят да увеличаване на родното производство.
Той се изказва критично за Националния стратегически план за следващия програмен период, в който по думите му в частта за земеделието няма ясна цел.
Зелената икономика и иновациите са важни, отчита Кумчев, но дъпълва, че е необходимо от това да произтича конкретен резултат и това е ръстът на производителността. "Иначе 7 години ще се трошат по 2- 3 милиарда годишно, а накрая ще се окажем на същата позиция, ако не и още по – изоставащи", казва агроекспертът, който от години призовава за мерки, които да подобрят съотнешинето между внос и родно призводство, което момента е 80:20.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..