Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - помощ за фермерите срещу Ковид-19

По данни на правителството през миналата година българското селско стопанство е получило рекордна финансова подкрепа от над 3,1 млрд. лева. повече от  30 000 земеделци са получили допълнителна подкрепа във връзка с пандемията. С над 400 млн. лева са увеличени средствата за подкрепа заради Ковид епидемията и сушата. През януари се предвижда отварянето на 2 нови ковид-мерки по Програмата за морско дело и рибарство.
     

Ударът на ковид пандемията създаде проблеми, но не доведе до продоволствена криза, отбелязват и политици, и заети в земеделието.

Това разбира се, не отменя вниманието към сектора, за който в многогдишната финансова рамка на ЕС са предвидени 365 милиарда евро, каза евродепутатът Асим Адемов, който е член на Комисията по замеделие в ЕП. Той уточни, че фокусът на средствата е зелената политика, която цели да създаде по- екологично земеделие, щадящо околната среда, използващо по- малко пестициди, с по- чиста за хората продукция.

„Около 30% от средствата ще бъдат насочени именно в тези еко - схеми“, посочи Адемов.

Новите правила на общата селскстопанска политика ще влязат в сила през 2023 година, а до тогава ще действа преходен регламент. Асим Адемов съобщи, че достъпни за фермерите през тази и следващата година ще бъдат допълнителни 8 милиарда евро. Те са от Плана за възстановяване и ще са за развитие на селските райони.

Допълнителна помощ е извънредния регламент „Ковид 19“, който ще позволи 2% от неизползвения ресурс по Програмата за развитие на селските райони да се насочи именно за покриване на щети от пандемията. Сумата възлиза на 100 милиона лева.

В следващите 7 години ще продължи да действа и Преходната национална помощ. Това означава, че подпомагането ще продължи за животновъдите, които отглеждат крави, овце, говеда, кози, както и тютюнопроизводителите. ПО този начин ще се скъси дистанцията, породена от различното субсидиране на  фермерите в новите е стари страни – членки.

Според Красимир Кумчев, който е фермер и агроексперт от Пловдив, е важно механизмите за подпомагане да водят да увеличаване на родното производство.

Той се изказва критично за Националния стратегически план за следващия програмен период, в който по думите му в частта за земеделието няма ясна цел.  

Зелената икономика и иновациите са важни, отчита Кумчев, но дъпълва, че е необходимо от това да произтича конкретен резултат и това е ръстът на производителността. "Иначе 7 години ще се трошат по 2- 3 милиарда годишно, а накрая ще се окажем на същата позиция, ако не и още по – изоставащи", казва агроекспертът, който от години призовава за мерки, които да подобрят съотнешинето между внос и родно призводство, което момента е 80:20.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46