"Политическите консултации при президента Румен Радев се правят за това, той да се информира за позициите, предпочитанията и съображенията, които могат да имат основните политически субекти. Държавният глава обаче не започна с тях, а с експертни групи, което само по себе си не е политическа консултация". Това каза в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологър проф. Румяна Коларова.
„Имаме политически партии тогава, когато президентът се среща с другите кланове на властта. В случая представителите на парламентарно представените партии и онези, които ще се конкурират за представителство в парламента, каквито са официално регистрираните партии в България“, подчерта проф. Коларова.
Политологът отчете като положителна стъпка осъзнаването на президента за нуждата от политически колсултации, макар и в неговата последна година от мандата. „Осъзна, че тогава, когато се среща с представители на политически партии или представители на други клонове на властта по никакъв начин това не ограничава неговите суверинитет и право на избор. Това увеличава информираността на неговия избор. А това е най-важното изискване, което може да имаме към държавния глава да прави не само отговорен, но и информиран избор“, допълни политологът.
Според Румяна Коларова един от проблемите, които се забелязват по време на политическите консултации е, че президентът Радев започва тези действия първо с извън парламентарните партии. Част от тях дори не са регистрирани политически субекти. От тук възниква и големият въпрос „с кого започваш и какъв е критерият ти на подбор“, допълни политологът.
„Двата въпроса: дали парламентарно представените партии ще се включат в тези консултации и по какъв начин. И как и на какъв принцип се подбират извън парламентарно представените партии, могат да доведат до критики по адрес на Румен Радев“, категорична е проф. Коларова.
Според политолога, президентът има достатъчно време за определяне датата на парламентарните избори и доколко той ще се придържа към първоначалната си заявка 28 март. „Посочването на датата е прибързано и прекалено категорично. Радев можеше просто да каже, че ще насочи изборите за първата възможна дата. Когато държавният глава обаче направи такъв тип категорична декларация и по такъв категоричен начин обяви своето категорично решение, всяко отстъпление от него ще му донесе негатив“, допълни Румяна Коларова.
Тя допълни, че появилите се предложения за гласуване по пощата е вид провокация. А за да се гарантират едни честни и прозрачни избори най-сигурният начин за това е да се монтира видеонаблюдение в ценровете за преброяване на избирателните бюлетини.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..