Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието в изборите срива активността или води до сблъсъци

След ранното посочване на датата 28 март като за предстоящите парламентарни избори президентът Румен Радев посфактум разбра, че трябва да намери аргументи за нейното потвърждаване или смяна - така политическият анализатор проф. Антоанета Христова обясни целта на провелите се консултации с политическите партии.

Тя посочи, че бързите избори ще се от полза за големите партии, които са готови за тях, но не и за извънпарламентарните, които след протестното лято в момента губят позиции.

Според нея обаче "това, което той направи е нова грешка в организацияна на избора му, защото не можеш да започнеш разговорите с хората, които са били на улицата". Веднага след здравните експерти би трябвало да се проведат разговори с парламентарните партии, смята проф. Христова. 

Така, извън фактът, че фокусира вниманието върху президетството, Радев е станал проекция на политически сблъсък, какъвто следва от началото на своя мандат. "Постлан беше конфликт, който предполага поляризация между лидерите на политически сили и свръхинтерпретирането на негативното отношение към всички институции". 

По отношение на лансираната идея за гласуване по пощата проф. Христова припомни, че тя не е нова за живеещите в чужбина български граждани. Но, за да се направи то трябва дълго изговорено, за да се преценят плюсовете и минусите. Аргументацията с примера на системата в САЩ вече е спорна от последните събития там. 

Най- големият пробем на предстоящите избори е, че пратиите няма да си намерят хора за тези избори - ваксинирани или преболедували Ковид- 19. В този смисъл идеята на Мая Манолова за "гражданска ЦИК" е поредното нереалистично очакване.

"Това е популизмът, това  е създаването на усещането, че държавата е бомбирана предварително и не може да и се има доверие, което се прави системно от 5 - 6 години", каза още проф. Христова.

Този процес руинира доверието, включително и към тези, които го създават.

При такава ситуация може да се очаква ниско участие на изборите или много високо, но свързано със сблъсъци.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако досиетата бяха отворени по-рано, България щеше да е друга

Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му. „Ако Тончев успее да се..

публикувано на 29.05.25 в 17:01

Разяснителната кампания за еврото закъсня много

Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..

публикувано на 29.05.25 в 16:01

Недоволство в Смолян заради опасния трафик през града

Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори.   За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..

обновено на 29.05.25 в 15:54

Пейо не иска да се самоубие, има проблем и търси помощ

Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични.   Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..

публикувано на 29.05.25 в 10:48
Георги Киряков

Стабилността на правителството е в ръцете на ДПС-Ново начало

В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът  Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..

публикувано на 29.05.25 в 10:25