Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недоверието в изборите срива активността или води до сблъсъци

След ранното посочване на датата 28 март като за предстоящите парламентарни избори президентът Румен Радев посфактум разбра, че трябва да намери аргументи за нейното потвърждаване или смяна - така политическият анализатор проф. Антоанета Христова обясни целта на провелите се консултации с политическите партии.

Тя посочи, че бързите избори ще се от полза за големите партии, които са готови за тях, но не и за извънпарламентарните, които след протестното лято в момента губят позиции.

Според нея обаче "това, което той направи е нова грешка в организацияна на избора му, защото не можеш да започнеш разговорите с хората, които са били на улицата". Веднага след здравните експерти би трябвало да се проведат разговори с парламентарните партии, смята проф. Христова. 

Така, извън фактът, че фокусира вниманието върху президетството, Радев е станал проекция на политически сблъсък, какъвто следва от началото на своя мандат. "Постлан беше конфликт, който предполага поляризация между лидерите на политически сили и свръхинтерпретирането на негативното отношение към всички институции". 

По отношение на лансираната идея за гласуване по пощата проф. Христова припомни, че тя не е нова за живеещите в чужбина български граждани. Но, за да се направи то трябва дълго изговорено, за да се преценят плюсовете и минусите. Аргументацията с примера на системата в САЩ вече е спорна от последните събития там. 

Най- големият пробем на предстоящите избори е, че пратиите няма да си намерят хора за тези избори - ваксинирани или преболедували Ковид- 19. В този смисъл идеята на Мая Манолова за "гражданска ЦИК" е поредното нереалистично очакване.

"Това е популизмът, това  е създаването на усещането, че държавата е бомбирана предварително и не може да и се има доверие, което се прави системно от 5 - 6 години", каза още проф. Христова.

Този процес руинира доверието, включително и към тези, които го създават.

При такава ситуация може да се очаква ниско участие на изборите или много високо, но свързано със сблъсъци.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21