Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По време на криза българите инвестират в имоти

| обновено на 20.01.21 в 15:19

За една година депозитите на домакинствата в България със суми между 100 и 200 хил. лева са се увеличили с 14,1% в сравнение с 2019 та.   Това означава, че размерът на влоговете е нарастнал с 9,4% - сочи справка на Българската народна банка.

Общият размер на кредитите в банковата система се е повишил с 4.3 на сто и е достигал над 60 милиарда и 300 милиона лева. 

В предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив независимият  финансов консултант на физически лица и малки компании Светослав Халачев анализира  тези данни и посъветва българите да инвестират наличните си пари  рационално, а не емоционално.

„Грешка е да действаме по примера на други хора, инвестирали в акции със 150 процента доходност например. Да купуваме злато или сребро , без да сме наясно с вида им, механизмите за съхраняване и срокът на инвестиционния план. Купуването на акции е едно от най- рисковите неща, но теоритично най- доходоносното. Нека  да започнем с простичките неща.Онези, които носят по- малка доходност, но са по- сигурини , докато постепенно придобием инвестиционна култура “- препоръча Халачев.

И отчете, че „Ние българите имаме подсъзнателно усещане за стабилност, когато нещо е "тухла върху тухла". Нещо построено, имот. Затова  масово българите залагат в ивестиция в недвижимо имущество“.

Част от финасовия манталит на рентиерите , обаче е веднага да похарчат така наречените гаранционни наеми. Но е важно да се напомни, че в условия на криза могат да останат без нематели, поради невъзможност да плащат. А този депозит трябва да им се върне.  

Има регулаторен механизъм за такива казуси -напомни Халачев, защото вече повечето Агенции за  имоти предлагат така наречена “доверителна сметка“.  

Той припомни Теорията на личните финанси, според която, за да има един човек финансово спокойствие трябва да е заделил  сума, с която обичайно разполата за 3 месеца, а когато става въпрос за семеен бюджет поне за 6 месеца напред.   

„Тези пари  не носят доходност , а спокойствие и ликвидност  в момент, когато човек има нужда от пари, за да не се налага да продава някакви инвестиции. Тези пари трябва да  ги има кеш“ – категоричен е Халачев.  

На всички, които са взели банкови заеми той препоръча да не се изкушават от въведения мораториум върху кредитните плащанаия за период 6 месеца. Да не отлагат изплащането на главница, а  при възможност да го направят веднага , защото трудно може да се прогнозира какви ще бъдат доходите им  в условия на извънредна епидимична обстановка. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53