Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третата вълна с "британския вирус" няма да ни отмине

Малко и недостатъчно са известните факти за новия щам на КОВИД-19, вече спряган като „британския вирус“.

Съвсем в началото на проучването сме на този щам.  Известното засега е, че той заразява до 70% повече,  но това ще се коригира, и то нагоре,  доста нагоре.  Новата заразяемост се дължи именно на него, коментира ситуацията проф. Ива  Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  

Резултати от проучванията се очакват до дни. Целогеномно секвениране – това е е единственият начин да се провери неговото разпространение у нас, смята проф. Христова. По думите и, всеки би могъл да го е прекарал вече.

Вероятно обаче този щам не е с такова  бурно разпространение,  или поне сега е момента да го спрем на едно по-ниско ниво, преди да стане късно.  Защото виждаме какво става в Западна Европа и тази вълна няма да ни отмине. Може да се окаже, че сега е „затишие пред буря“,  предупреждава тя.

Според нея, рутинно изследване не може да го улови. Трябва да се дешифрира  целият геном. Това се прави само в Националния център, добави  проф. Ива Христова.

Сега е затишие пред буря,  що се отнася до него.

Вирусът няма да спре да мутира, очакваме варианти с още по-високо разпространение.

Тези подобрени вируси  оставят поколение, което се закрепва еволюционно.  Така, този „подобрен“ вариант на вируса има предимство пред останалите.  Точно това включи алармата на тревогата сред вирусолозите

Не може в 21 век да гледаме една пандемия и да я оставим тя да помете целия свят, пък накрая - който оцелее!  Дори при  3% средна смъртност, ако се засегне цялото население, помислете колко милиони хора ще умрат.

Затова, трябва да не се отпускаме сега, а да бъдем много внимателни, защото „Третата вълна“ много трудно ще ни отмине.

Още по темата може да чуете в интервюто в звуквия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборът на нов папа става сред 135 кардинали, няма фаворити

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ.  За момента няма яснота за детайлите по..

публикувано на 23.04.25 в 16:49

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..

публикувано на 23.04.25 в 09:58
Румен Гълъбинов

Очакват ни положителни отговори по конвергентния доклад

Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор  Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..

публикувано на 23.04.25 в 09:44

Папа Франциск ни завеща да обичаме ближния си

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с  Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 23.04.25 в 09:33

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57