Съвсем в началото на проучването сме на този щам. Известното засега е, че той заразява до 70% повече, но това ще се коригира, и то нагоре, доста нагоре. Новата заразяемост се дължи именно на него, коментира ситуацията проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Резултати от проучванията се очакват до дни. Целогеномно секвениране – това е е единственият начин да се провери неговото разпространение у нас, смята проф. Христова. По думите и, всеки би могъл да го е прекарал вече.
Вероятно обаче този щам не е с такова бурно разпространение, или поне сега е момента да го спрем на едно по-ниско ниво, преди да стане късно. Защото виждаме какво става в Западна Европа и тази вълна няма да ни отмине. Може да се окаже, че сега е „затишие пред буря“, предупреждава тя.
Според нея, рутинно изследване не може да го улови. Трябва да се дешифрира целият геном. Това се прави само в Националния център, добави проф. Ива Христова.
Сега е затишие пред буря, що се отнася до него.
Вирусът няма да спре да мутира, очакваме варианти с още по-високо разпространение.
Тези подобрени вируси оставят поколение, което се закрепва еволюционно. Така, този „подобрен“ вариант на вируса има предимство пред останалите. Точно това включи алармата на тревогата сред вирусолозите
Не може в 21 век да гледаме една пандемия и да я оставим тя да помете целия свят, пък накрая - който оцелее! Дори при 3% средна смъртност, ако се засегне цялото население, помислете колко милиони хора ще умрат.
Затова, трябва да не се отпускаме сега, а да бъдем много внимателни, защото „Третата вълна“ много трудно ще ни отмине.
Още по темата може да чуете в интервюто в звуквия файл.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..