В рубриката „Рестартирай Европа“ - поредният репортаж е по темата за мобилните приложения като полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“, в условията на свързан цифров единен пазар.
Едва ли ще ви изненадаме, ако кажем, че смартфоните ни и приложенията в тях - знаят доста неща за нас.
"Радар ковид" в Испания, "Стоп Ковид 19" в Хървания, и така в още 19 страни в ЕС работят мобилни приложения и днес в условията на епидемия. Например за проследяване на контактите в държавите членки.
Четири държави - България, Румъния, Люксембург, и Швеция са решили да не се включват на този етап. IT специалистите тук казват, че усилията не съответстват на ползата и административно се преценява да не ги използваме. Гърция и Словакия обаче разработват мобилни приложения и в момента.
Какъв е принципът, обяснява IT експертът Димитър Ганчев от Интернет общество България: "Идеята е, че вие като се движите, без значение къде, вашият телефон информира всички, които са в радуис около вас, че те са се срещнали с вас. Когато по-късно, например се установи, че сте бил заразен, те ще бъдат информирани. Има сериозни предизвикателства, така че хем да се запази информацията, кой с кого се е срещал, хем тази информация да не бъде публично достъпна, и да не се използва за проследяване на гражданите. Решението, което предлагат двете колеги компании е добро и защитава потребителите. Всеки ден на вашия телефон му се сменя един код, като на всеки няколко минути се сменя и един идентификатор. В крайна сметка, ако някой подслушва кой минава по "Граф Игнатиев", той няма да чуе два пъти едни и същи данни, защото са кодирани и всеки път са различни."
Мобилните приложения са полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“ в условията на свързан цифров единен пазар и киберсигурност, казват от Европейския парламент. Авторите на първото в България мобилно приложение "Вирусейф" са Информационно обслужване АД , като в хода на разработката с доброволен труд се включиха и външни фирми.
Пламен Цеков, председател на борда на директорите на "Скейлфокус" за разработката, която е за Andoid и iOS, и е регистрирала над 65 хиляди потребители у нас. Той каза, че целта на приложението беше да информира гражданите за коронавируса, като потребителите могат да включват и техните симптоми в реално време. Мобилното приложение се изтегля безплатно от магазините на Apple и Google.
Министерство на здравеопазването поддържа информационната платформа за борба с COVID 19. Към нея е интегриран и регистър на ваксините, който е помощното средство за изпълнение на имунизационния план за поставяне на ваксините. От здравното министерство съобщиха, че е разработено и приложение за мобилни телефони. В ход е неговото одобрение от двете най-големи платформи в света.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..