Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: мобилните приложения в борбата с Ковид-19

В рубриката „Рестартирай Европа“ - поредният  репортаж е по темата за мобилните приложения като полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“, в условията на свързан цифров единен пазар.

Едва ли ще ви изненадаме, ако кажем, че смартфоните ни и  приложенията в тях - знаят доста неща за нас.

"Радар ковид" в Испания, "Стоп Ковид 19" в Хървания, и така в още 19 страни в ЕС работят мобилни приложения и днес в условията на епидемия. Например за проследяване на контактите в държавите членки. 

Четири държави - България, Румъния, Люксембург, и Швеция са решили да не се включват на този етап. IT специалистите тук казват, че усилията не съответстват на ползата и административно се преценява да не ги използваме. Гърция и Словакия обаче разработват мобилни приложения и в момента. 

Какъв е принципът, обяснява IT експертът Димитър Ганчев от Интернет общество България: "Идеята е, че вие като се движите, без значение къде, вашият телефон информира всички, които са в радуис около вас, че те са се срещнали с вас. Когато по-късно, например се установи, че сте бил заразен, те ще бъдат информирани. Има сериозни предизвикателства, така че хем да се запази информацията, кой с кого се е срещал, хем тази информация да не бъде публично достъпна, и да не се използва за проследяване на гражданите. Решението, което предлагат двете колеги компании е добро и защитава потребителите. Всеки ден на вашия телефон му се сменя един код, като на всеки няколко минути се сменя и един идентификатор. В крайна сметка, ако някой подслушва кой минава по "Граф Игнатиев", той няма да чуе два пъти едни и същи данни, защото са кодирани и всеки път са различни."

Мобилните приложения са полезен съюзник в борбата срещу „Ковид-19“ в условията на свързан цифров единен пазар и киберсигурност, казват от Европейския парламент. Авторите на първото в България мобилно приложение "Вирусейф" са Информационно обслужване АД , като в хода на разработката с доброволен труд се включиха и външни фирми. 

Пламен Цеков, председател на борда на директорите на "Скейлфокус" за разработката, която е за Andoid и iOS, и е регистрирала над 65 хиляди потребители у нас. Той каза, че целта на приложението беше да информира гражданите за коронавируса, като потребителите могат да включват и техните симптоми в реално време. Мобилното приложение се изтегля безплатно от магазините на Apple и Google.

Министерство на здравеопазването поддържа информационната платформа за борба с COVID 19. Към нея е интегриран и регистър на ваксините, който е помощното средство за изпълнение на имунизационния план за поставяне на ваксините. От здравното министерство съобщиха, че е разработено и приложение за мобилни телефони. В ход е неговото одобрение от двете най-големи платформи в света.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18