Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Утопична е идеята да си върнем нормалния живот сега в Европа

Лъчезар Томов
Снимка: Ани Петрова

Затишие преди буря, или как у нас управляваме кризи. Разговор по темата за коронавируса е с Лъчезар Томов, математик и преподавател в НБУ, за моделите, които определят движението на кривата със заболеваемост, за достоверните прогнози и за вариантите да се завърнат в училище големите ученици от 4 февруари.

Томов отбеляза, че през последната седмица се наблюдава лек ръст на болни от Ковид-19. Това се дължи на отварянията, които се случиха през януари, както и на навлизането на английския щам. Хипотезата беше, че училища и детски градини не са опасни за увеличаване на общата заболеваемост, но тя не важи за новия щам, каза Томов. Той отбеляза, че е важно да се гледат и отчита  случаите събота и неделя, защото тогава точно няма активно търсене, а само най-засегнатите от вируса отиват и търсят помощ.  "Аз правя прогнози по тези най-ниски дни", уточни математикът.  На 12 януари той съобщи, че се намираме в плато, но днес вече имаме нарастване на случаите

Голяма част от хората купуват тестове от аптеки, особено след като учениците от 1 до 4 клас са вече в училище, каза още Томов. По думите му има и нарастване на случаите в болниците, както и в Смолян, например има повече болни. 

Ваксините и България: За съжаление ние направихме м. г. неправилен залог за управление на риска за доставката им. Трябваше да разположим по-равномерно нашето портфолио за отделните ваксини. Сега закъсняваме, но така или иначе дози ще дойдат. Това, което виждаме като колебание на хората, то е свързано с факта, че няма ваксини. Колкото повече ваксини има, колкото повече хора публично се ваксинират, то и другите ще пожелаят да направят това. Има голяма неопределеност за производството и доставките, ще има някакво закъснение, но очакваме големите пратки. В България имаме голяма мрежа, работят и личните лекари и те имат вече списъци. 

Учителите и ваксините: В гимназията където работя, НГДЕК има доверие към ваксините, и няма такъв скептицизъм, както в страната, където 23 % от преподавателите в средните училища са се записали за имунизация. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52