„Но все пак, с оглед на това, че има голямо забавяне на икономиката, може би има голям натиск върху властите за тези мерки. Истината е, че в много държави вече започнаха да се случват и бунтове“, каза професор Хайрабедян.
Имунологът припомни, че има мерки за влизане и излизане от страната.
„Ако те се спазват стриктно, разхлабването на мерките от днес няма да доведе вероятно до сериозна вълна на случаите. Имайте предвид обаче, че в чисто биологичен план, лятното разхлабване на мерките, също е довело до нови мутации. Затова е възможно да има и повишение на случаите до месец-два“, каза още професор Хайрабедян.
В момента се следят три варианта на Covid-19. Британският вариант е доказано, че по-бързо се реплекира.
„Вероятно тази комбинация от мутации е възникнала при пациенти, които по-дълго са боледували. Проблемът при този мутант е, че той вече стана масов във Великобритания и близките държави и при него вече официално се съобщава, че има повишена смъртност. Другите два варианта са в Южна Африка и в Бразилия. Бразилският вариант има 20 различни мутации, които комбинира. Смята се, че този вариант е с най-голяма способност да избягва от антителата, които са образувани по естествен път при преболедували хора“, каза още професор Сорен Хайрабедян.
Той каза още, че при повторно заразяване на преболедували хора, протичането на заболяването не е задължително да е по-тежко.
Професор Сорен Хайрабедян подчертаи значението на ваксините срещу Covid-19.
„Това е един епидемиологичен инструмент за спиране на масовото бързо разпространение на този вирус. Тъй като колкото повече се разпространява и повече хора заразява, толкова повече нови мутанти могат да възникнат. Има опасения, че появата им може да доведе до това те да започнат да заразяват клетките и през други рецептори, и тогава протичането може да стане тотално различно“, коментира директорът на Института по биология и имунология на размножаването.
Той смята, че скоро ще влезе в сила и ново ниво на защита от коронавируса.
„Тестват се инхибитори, които да могат да потискат вируса, неговото размножаване и разпространение в клетките, за да могат да се комбинират медикаменти с ваксини. Тоест подход, който се ползва при грипните епидемия от доста години и те до голяма степен вече са овладени, в смисъл на смъртност, заболеваемост и разпространение“, каза още професор Хайрабедян.
Цялото интервю с професор Сорен Хайрабедян можете да чуете в звуковия файл.
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..
Инж. Хакъ Сакъбов е новият заместник-кмет с ресор строителство и общинска собственост в Община Пловдив. "Ресорът наистина не е лек, но не знам в Община Пловдив да има лек ресор", каза в първото си интервю за Радио Пловдив инж. Сакъбов. Той подчерта, че като приоритет в неговата работа ще бъдат обектите с осигурено финансиране, които имат конкретни..
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...