Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опашки има не само пред мола, но и пред библиотеката

НБ "Иван Вазов" отвори врати

Народна Библиотека "Иван Вазов" отвори врати за читатели в синхрон с противоепидемичните мерки. От началото на тази седмица гражданите ще могат да ползват читалните в рамките на два часа, докато тези, които искат да заемат книги, могат отново да го направят присъствено, а не само онлайн. 

Управлението на библиотека по време на пандемия е специално предизвикателство, което изисква бърза адаптация към особеностите на ситуацията. Директорът на Народната библиотека Димитър Минев споделя, че няма притеснения относно приложението на мерките, тъй като заради големите пространства в сградата те могат да се спазват стриктно и да са ефективни. 

"Пандемията ни тласна в нови насоки, упсхяме да си извадим много изводи за това, което трябва да направим" - каза Димитър Минев по повод трудностите, с които библиотеката се е сблъскала. Пандемията ограничи посещението на публично достъпните сгради, като това е довело "до по-силно присъствие онлайн и като цяло работа в тази насока". Директорът на библиотеката споделя и любопитен момент от дните непосредствено след края на първия локдаун "За пръв път в моята над 30 годишна кариера в библиотеката видях хора да чакат на опашка за да наемат книги, беше както пред магазините". 

Библиотеката е ценност най-вече за гражданите, които за втори път в рамките на 12 месеца бяха лишени от достъп до нея. 

В залата за свободно заемане на книги вече имаше читатели, които търсеха коя книга да отнесат у дома, като един от тях сподели, че библиотеката е едно от малкото неща, които са му липсвали по време на пандемията. Друг посетител каза "нямах търпение да отвори, звънях няколко пъти, само за да получа информация кога ще мога да дойда".

Вратите на библиотеката са отворени всеки ден от 8 сутринта, до 17.45 часа. Вземете си маската и любопитството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56