Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За въображението и съвремието "Точно днес"

В това издание "Точно днес" ще разлистим една много интересна книга, свързана с Пловдив, и ще изследваме движението на Ковид - 19 по нашите ширини и мутациите, които броим в хиляди. 

Нашите събеседници: преводачът и преподавател Азис Шакир Таш за философския роман " Дълбините на въображението" на Ахмед Хилми Филибелията. Суфист, философ, писател, роден в Пловдив през 19 век, един от най-влиятелните мислители на късната Османска империя. Днес в Пловдив е академичното представяне на първата му преведена книга, която излиза с марката "Парадокс" този месец. 

Разговор с проф. д-р Йорданка Стоилова - главен координатор на експертния съвет по епидемиология на инфекциозните болести и ръководител на катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Темата е мутации, пик след три седмици на болните с коронавирус и очакваната трета вълна в България. 

Към темата вътрешна политика, заявката за нов мандат на Радев, водачите на листи от ляво и от дясно, варианти за коалиции, коментираме с доц. Светослав Малинов ръководител на катедра Политология във Философския факултет на СУ и бивш евродепутат от ЕНП.

Иванка Петкова ще разкаже за новия филм за кукерските традиции, който снимат в Климент със съдействието на Министерството на културата. Тя ни среща с кмета на карловското село - Мано Манов, дългогодишен ръководител на кукерския състав.

Севдалин Палаузов с репортаж от "Рестартирай Европа" по темата младежка безработица след пандемията и достъпа до образование.

Тази седмица на февруари - "Добро утро, ден!" е с Лили Бързева, която сладкодумно описва нейния стоп кадър, мрежите и най-интересното място, на което е била. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" за езиците и шума на парите

Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на държавен бюджет, след като държавната власт го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния..

публикувано на 20.02.25 в 15:27

Бойкот, заплахи и преговори "Ден след ден"

Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..

публикувано на 20.02.25 в 14:48

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51