Според данните на НСИ от 2019 година се вижда, че в България около 23% от населението е под линията на бедността. Това са около 1,5 млн. души. Ако я нямаше държавата, т.е. ако изключим пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност у нас може да нарастне над 42%. Подобни факти не е имало дори в лошия социализъм.
Това коментира в предаването „Ден след ден“ икономистът проф. Боян Дуранкев.
По думите му, по време на пандемията едрият бизнес е увеличил своите печалби на фона на много семейства в страната, които с бързи темпове обедняват.
„Хората, които имат начално и средно образование, рискът им от бедност е 24 пъти по-висок в сравнение с риска от бедност при другите. При лицата с висше образование рискът от бедност е нулев. Образованието е изключително важно“, посочи проф. Дуранкев.
Какви са щетите от локдауна за българската икономика?
В Еврозоната се отчита намаление на БВП от 0.7% за последното тримесечие на 2020-а година. В този период са се развили съществените отрасли. Аналоговата икономика се е развила много по-бързо от дигиталната. Това е незначителен спад, коментира икономистът.
„Въпреки всичко това, в България нещата не стоят добре, тъй като страната ни е периферната етична икономика на ЕС. Всяко разплащане и на Евросъюза, и на Еврозоната води до частични проблеми в България“, подчерта проф. Дуранкев.
Икономистът коментира, че когато премиерът Бойко Борисов е поел властта външният дълг на страната е бил с 10 млрд. по-малко, отколкото в момента. Най-голямо натрупване външният дълг бележи през последните месеци. По негово управление се наблюдава и най-голямо неравенство по всички показатели в целия ЕС. Хора, които живеят с много доходи и хора, които разчитат на ниска заплата или пенсия. "Ситуацията може да се обобщи така: „Имаме диктатура на богатото малцинство над бедното мнозинство", подчерта проф. Дуранкев.
Перспективите са, че дори и коронавирусът да отшуми, ако българската държава продължи по същия начин, със същата философия, нещата в България няма да се променят или ще се влошат. Необходима е промяна на данъчната система, включително семейно подоходно облагане, облагане на богатите с данък лукс, повишаване на минималната работна заплата. Едва тогава може да се говори за положителна промяна, допълни икономистът.
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..