Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксинационен паспорт е нарушение на човешките ни права

| обновено на 26.02.21 в 10:51
Снимка: БГНЕС

Вчера имаше, днес няма, и утре няма да  има – ваксини.  До кога, отговорът е мъглив. Точно когато Зелените коридори доказаха, че само  липсата на  удобна организация за хората ги е възпирала от имунизация, и хоп, когато трябваше да стигнат за всички желаещи, те  изчезнаха. 

И какво да кажем в този случай, че това е защото е „българска работа“, или защото е „европейска работа“ ? 

И още въпроси за ваксинацията към д-р Антония Първанова, бивш депутат и евродепутат и експерт по обществено здраве и здравна политика.

Д-р Първанова каза, че с ваксините стана това, което става с управлението на цялата епидемия от самото начало до днес. По думите й положението е "пълен хаос", защото се избягва работата със специалисти лекари по темата, а се включват лекари хирурзи и политици.

"Забавянето на ваксините е комплексно, всичко започва с поръчката от самото начало, в България сме поръчали най-много ваксини от "АстраЗенека", близо 4,5 млн. дози, защото има връзка между представителката на фармацевтичната компания за България и евродепут от ГЕРБ, това не е случайно. Тази ваксина е ефективна от 18 до 55 години, за разлика от другите ваксини, и това е доказано", посочи д-р Първанова. По думите й трябваше да сме предвидили от кои ваксини, какво количество, както и да има постоянен поток от производителите.

"Тези, които получиха първа доза, сега няма за тях втора доза, ето до къде стигнахме", каза още Първанова. Тя уточни, че в Европа хората са получавали дори СМС за ваксиниране, където е посочен местният клон и няма напрежение. 

"Заболелите и у нас, и в ЕС, и във Великобритания са приблизително еднакъв брой през последните три месеца, само че при тях има по-малко починали хора от Ковид-19", посочи още д-р Антония Първанова. Тя смята, че мерките у нас не са адекватни и има наложен хаос.

"Ковид -19 е въздушно-капкова инфекция, и тя се разпространява в цялото помещение, дори може до 38 метра се разпространи, какви два метра дистанция", попита още експертът по обществено здраве в интервюто за програма "Точно днес". Тя каза, че болните са сред населението и не спряха да се движат, и само 18% от хората със симптоми спазват мерките, това сочат последните изследвания. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21