Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети март е основополагаща дата в историята на България

„Трети март е основополагаща дата и всеки българин трябва да го осъзнава и да го отчита“, заяви в интервю за Радио Пловдив Видин Сукарев, историк от Регионален исторически музей-Пловдив.

Историкът коментира и мненията от различни общественици, че 3 март не трябва да бъде национален празник на България.

„3 март е символна дата в историята на България. Това, че има политизиране и намеси на различни сили, и фобии, свързани с външни сили, съчетания и влияния, е по-скоро проблем на съвременното ни общество, с нарушено хармонично, историческо и политическо развитие, а не на историческата дата 3 март и нейното значение. Защото тя наистина е основополагаща. Защото ако го нямаше 3 март 1878 година, нямаше да има нито 6 септември 1885 година, нито 22 септември 1908 година“, подчерта Сукарев.

Историкът каза още, че Санстефанският мирен договор е предварителен, но малко хора от обществеността тогава, са знаели това.

„Санстефанският мирен договор общо взето е реалистичен. И той стъпва на тогавашните позиции на българската възрожденска нация“, каза още Видин Сукарев.

На 3-ти март 2021 година по повод 143 години от Освобождението на България Регионален исторически музей – Пловдив работи с две от своите експозиции - „Съединение на България от 1885 г.” на пл. „Съединение” и „Българско Възраждане” на ул. „Цанко Лавренов” 1, които ще приемат посетители до 17.00 часа.

Цялото интервю с Видин Сукарев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Защо е важно да се забрани рекламата на вейповете?

В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество.   Здравната комисия в парламента ще разгледа..

публикувано на 06.02.25 в 07:39

Аграрният университет представя зеления проект EDUAGRI

В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии в растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова. • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в използването на сателитни..

публикувано на 06.02.25 в 07:30

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров.  Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..

публикувано на 06.02.25 в 06:34

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51