Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скопие не бърза, бяга панически от термина “обща история"

| обновено на 05.03.21 в 16:05
Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

"Никакви политически решения не могат да влияят върху работата на една експертна комисия, която по същност не трябва да има политически мотиви" заяви в интервю за Радио Пловдив професор д-р Ангел Димитров,  съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония, създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

Според проф. Димитров работата на съвместната комисия,зависи само от историческите стандарти, но уточнява с "говоря само за българската част, защото със северномакедонските колегите имаме сериозни различия в този смисъл". 

По повод препоръките на Европейския парламент - Димитров коментира, че "във време на кризи и напрежение прекомерните емоции не са добър съветник, а страховете са излишни. Не бива да надценяваме това, което се случва в Европейския парламент. Той дава сигнали, които са отдавна известни за нас". 

"Решенията на ЕП не са задължителни за България, това трябва да се знае." 

Професорът уточнява, че  Европейският парламент е съставен от партии, чиито представители понякога действат спрямо "конюнктурни интересни и нищо повече от това".


"Част от желанието на нашите колеги от Скопие е да не се бърза" - така описва процесът на работа в Съвместната комисия професорът. "Когато това желание се превръща в политически подход спрямо работата на една комисия, която е свързана с научния анализ, ние сме длъжни да правим всичко необходимо, за да постигаме резултатите, дори те да са малки". 

За да илюстрира забавянето, професорът споделя, че в дискусиите си Комисията се намира все още в X в., като за 12-те заседания изминали до момента "резултатът непременно трябваше да е различен".

"Преди време, когато говорихме за личности, които могат да бъдат чествани - стигнахме до едно общо решение - че цар Самуил е български владетел. Но в момента колегите от Северна Македония искат да избягат от това общо решение. Доста е неприятно да наблюдаваме такъв тип двойни стандарти, повлияни от политическите настроения". 

"Промени в учебниците по история в Северна Македония няма. Не очакваме от днес за утре да се променят нещата, но ако няма дори минимален опит - решенията, които смятаме, че са позитивни, да бъдат превърнати в обществено достояние, тогава вече ние сами разбираме, че всъщност се имитира дейност и не се работи в духа на договора за приятелство и добросъседство" подчертава Ангел Димитров 

"Работата бива спъвана от това, че колегите бягат панически от термина “обща история”. Те знаят перфектно, че в средновековието няма нито македонска държава, нито македонски език." 

"Те се опитват да отрекат дори, че е съществувала българска нация, за да могат да избегнат “общата ни история”." 

Според професор Димитров отклонението от термина "обща история" би означавало изменение на основата върху, която договорът за добросъседство се базира. "Действията на колегите означават, че те работят срещу този договор." 

"Нашите колеги просто изпълняват политическите сигнали давани от Скопие." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56