Страните от ЕС имат срок до 30-ти април да изпратят на ЕК националния си план за възстановяване от Ковид – пандемията. През февруари България представи втори преработен вариант на плана, който е на стойност над 14 милиарда лева и залага ръст на БВП до 25-та година от 21,7 процента и намаляване на безработицата до 3,5 на сто.
Един от стълбовете в Плана са инвестициите в иновации, образование и икономическо развитие. За него са предвидени близо 26 на сто от бюджета му като очакванията са икономиката ни от работеща на ишлеме да се базира на знанието и иновациите. За да стане индустрията ни интелигентна, се предвижда публична подкрепа за развитие на индустриалните паркове и подобряване на инфраструктурната им свързаност като за целта ще се създаде фонд от 490 милиона лева.
Тракия икономическа зона, създадена край Пловдив, е сред добрите примери за публично – частно партньорство в Източна Европа с привлечените през последните 20 години 3 млд евро инвестиции, 180 компании и хиляди работни места. В момента се работи по проект Консорциум Въглеродно неутрални индустриални паркове, като целта е развиване на зелено производство и постигане на целите на ЕК за намаляване на въглеродните емисии до 2030 година, а до края на 22-ра година фирмите в индустриалната зона ще ползват зелена енергия, каза изпълнителният й директор Пламен Панчев:
За развитието на Тракия икономическа зона допринася и Красимир Петков, бизнесмен, който 30 години се занимава с роботика в САЩ и България, и в момента в неговия завод в Пловдив се асемблират първите в страната електрически камиончета. Петков е категоричен, че България трябва да инвестира в модерни производства и в знанието за тях.
И икономическият анализатор Петър Ганев смята, че икономическите центрове трябва да бъдат моторите на индустриалното развитие в страната като едновременно с това се преодоляват дисбалансите между отделните райони и като цяло между Север и Юг. Според него страната ни трябва да преосмисли привличането на повече средства от Плана за възстановяване през тази и следващата година, когато щетите от ковид – пандемията ще бъдат най- големи.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..