Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени: Само с мерки и без ваксинация агонията ще е дълга

| обновено на 09.03.21 в 15:47



До 23 април активните случаи с COVID-19 у нас постепенно ще се увеличават, но динамиката ще зависи от процеса на ваксинацията, прогнозираха водещи български учени, които представиха прогностични математически модели за развитието на пандемията у нас.

Проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика на БАН представи своята разработка на дългосрочни прогнози за развитието на пандемията от коронавируса в България - със и без ваксинация.

При вариант  без ваксинацията и според болните в интензивни отделения, оптимистичният сценарий е продължителност  на пандемията до юни  следващата 2022г.  

Проф. Кунчев смята, че без използването на ваксини е невъзможен по-скорошен край на пандемията. Според него, до май-юни догодина  у нас починалите ще са „до 57 000 души".  Предполага, че досега у в България близо 1 милион вече са срещнали коронавируса, а починалите са приблизително 10 500, каза ученият.

Различен е сценарият при ваксинацията на населението, посочва проф. Кунчев. Според тази прогноза, "ако предположим, че 120 000 души бъдат имунизирани всеки месец, имаме 1100 интензивни отделения и правим локдауни от около 20-30 дни, броят на починалите ще е около 43 000, пак песимистична прогноза, но цялото "нещо" ще завърши на 15 декември, в края на тази година".

Тази предполагаема оценка за очаквани 43 000 жертви на коронавируса (сред които и вече починалите 10 500) е най-лошата възможна, коментира проф. Кунчев. Според неговите изчисления, ако се ваксинират уязвимите групи хора и тези със съпътстващи заболявания, ще има по-малко починали до края на пандемията - вероятно само 5000 души.

В периода от 5 март до 23 април тази година активните случаи с COVID-19 в страната постепенно ще се увеличават, но това също ще зависи и от процеса на ваксинацията, заяви и проф. Марусия Божкова от Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според нейния математически модел,  има три сценария за развитието на пандемията у нас - основен, песимистичен и оптимистичен, които ще зависят от предприетите превантивни мерки. 

По думите й, "За Великден има три възможни сценария и се върви нагоре, ако мерките се отхлабят;  ако мерките са такива, каквито са сега, можем да очакваме  от  2000 до до малко над 3000 случаи дневно".  

Ако мерките се затегнат, но и с резултата от ваксинацията – извършвана в момента и вече е направена – се очаква затихване, но не и елиминация на този процес, коментира проф.  Марусия Божкова.

Доц. Димитър Атанасов от Нов български университет  обърна внимание на нерегистрираните  заразени с COVID-19, които остават извън официалните здравни статистики. По думите му, "45 процента от потенциално заразените се откриват от нашата здравна система, докато в началото на епидемията този процент беше между 23 и 32 процента, или една четвърт от случаите бяха откривани".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14