Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени: Само с мерки и без ваксинация агонията ще е дълга

| обновено на 09.03.21 в 15:47



До 23 април активните случаи с COVID-19 у нас постепенно ще се увеличават, но динамиката ще зависи от процеса на ваксинацията, прогнозираха водещи български учени, които представиха прогностични математически модели за развитието на пандемията у нас.

Проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика на БАН представи своята разработка на дългосрочни прогнози за развитието на пандемията от коронавируса в България - със и без ваксинация.

При вариант  без ваксинацията и според болните в интензивни отделения, оптимистичният сценарий е продължителност  на пандемията до юни  следващата 2022г.  

Проф. Кунчев смята, че без използването на ваксини е невъзможен по-скорошен край на пандемията. Според него, до май-юни догодина  у нас починалите ще са „до 57 000 души".  Предполага, че досега у в България близо 1 милион вече са срещнали коронавируса, а починалите са приблизително 10 500, каза ученият.

Различен е сценарият при ваксинацията на населението, посочва проф. Кунчев. Според тази прогноза, "ако предположим, че 120 000 души бъдат имунизирани всеки месец, имаме 1100 интензивни отделения и правим локдауни от около 20-30 дни, броят на починалите ще е около 43 000, пак песимистична прогноза, но цялото "нещо" ще завърши на 15 декември, в края на тази година".

Тази предполагаема оценка за очаквани 43 000 жертви на коронавируса (сред които и вече починалите 10 500) е най-лошата възможна, коментира проф. Кунчев. Според неговите изчисления, ако се ваксинират уязвимите групи хора и тези със съпътстващи заболявания, ще има по-малко починали до края на пандемията - вероятно само 5000 души.

В периода от 5 март до 23 април тази година активните случаи с COVID-19 в страната постепенно ще се увеличават, но това също ще зависи и от процеса на ваксинацията, заяви и проф. Марусия Божкова от Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според нейния математически модел,  има три сценария за развитието на пандемията у нас - основен, песимистичен и оптимистичен, които ще зависят от предприетите превантивни мерки. 

По думите й, "За Великден има три възможни сценария и се върви нагоре, ако мерките се отхлабят;  ако мерките са такива, каквито са сега, можем да очакваме  от  2000 до до малко над 3000 случаи дневно".  

Ако мерките се затегнат, но и с резултата от ваксинацията – извършвана в момента и вече е направена – се очаква затихване, но не и елиминация на този процес, коментира проф.  Марусия Божкова.

Доц. Димитър Атанасов от Нов български университет  обърна внимание на нерегистрираните  заразени с COVID-19, които остават извън официалните здравни статистики. По думите му, "45 процента от потенциално заразените се откриват от нашата здравна система, докато в началото на епидемията този процент беше между 23 и 32 процента, или една четвърт от случаите бяха откривани".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09