Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непоследователните мерки деморализират обществото

"Колегите и в кабинетите на общопрактикуващите ежедневно докладват, че все повече се увеличава натискът върху болниците" каза в интервю за Радио Пловдив д-р Иван Маджаров, председател на УС на Българския лекарски съюз. 

"Стана ясно, че не можем да избегнем сценария, който застигна другите европейски държави. Ние сме в трета вълна. "

"Със сигурност това, че имаме опит, ни помага много. Практически не се намираме в ситуацията, в която бяхме преди година. Но винаги има случаи, в които затрудненията са повече, защото някои от нещата, които очакваме да се случат - не се случват. Това включва заболяването на по-млади хора и деца от вируса" каза д-р Маджаров.  

Изборът на Министерството на здравеопазване да не въведе национални мерки е оправдан според Иван Маджаров, тъй като "...регионалният подход във всичко е добре дошъл, дори след като мине кризата е хубаво да продължаваме да прилагаме този подход. Добре е да се отчитат особеностите на всеки регион. Не е нужно да страдат райони непоразени от кризата. Когато става въпрос за щети обаче, държавата трябва да поеме своята отговорност". 

Председателят на Лекарския съюз смята, че пълното затваряне, на този етап, е безсмислено, тъй като "ситуацията е много по-различна от тази, която беше преди година". Но все пак последователността на мерките за съсловието остават ключови "тези стъпки "едно напред, две назад" действат деморализиращо на обществото".

Д-р Иван Маджаров продължи с "...не мисля, че трябва при всеки сигнал за странична реакция да се реагира толкова припряно. Това е държавническо поведение и ако ние реагираме по този начин всеки път - ще се ваксинираме поне пет години. В крайна  сметка до сега винаги страничните действия са били причина за спиране на дадена партида, а не на цялото производство или препарат. В крайна сметка си има стандарти, които се спазват". 

Позитивите от ваксинацията са много повече от негативите, смята доктор Маджаров.

"Ако спрем ваксинация през тези 10 дни, колко от тези 200 000, които няма да бъдат ваксинирани ще се разболеят и ще умрат? Аз заставам зад това, че ваксините са безопасни и трябва да се поставят, защото ще спасят много човешки животи."

"Мисля, че спирането на ваксинационни процес се дължи на факта, че няма достатъчно ваксини в България." 

Председателят на Лекарския сюз очаква медиците да са носители на увереност към хората, тъй като "не може да има милиони ваксинирани и ние без доказана причинно-следствена връзка да внушаваме несигурност във ваксините. Никой не е длъжен да знае, той търси упора в тези, които имат познание. Не мисля, че трябва толкова първосигнално да спираме ваксинацията, защото подлагаме на риск много други хора, които желаят да се ваксинират". 

"Няма никаква опасност за хората, които им предстои да бъдат ваксинирани с втора игла от Астра Зенека,
защото дотогава вече ще са се охладили страстите и много неща ще бъдат далеч по-ясни" подчертава Иван Маджаров.

Относно бройката на ваксинираните лекар, докторът споделя, че е твърде трудно да се каже точна цифра, тъй като много от персонала на болниците е изкарал вируса, а друга част са били болни по време на ваксинацията. "При някои болници процентите ваксинирани достигат 80%, в други има 20-30%, но пък голяма част от останалия персонал се е срещал с вируса, има и трети, които изчакват, тъй като съвсем наскоро са преболедували".

Д-р Иван Маджаров споделя, че "ежедневно аз и моите колеги сме питани от свои роднини и приятели как да постъпят с имунизацията. Питат ни с коя ваксина, аз им казвам, че е важно да се ваксинират без значение с коя точно ваксина". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37