Културният сектор е сред най-осезаемо засегнатите от пандемията, а в Пловдив има силно изразен контраст между масовите събития за Европейската столица на културата и последвалите ограничения.
От над 660 хиляди посещения в общинските музеи, галерии и обекти в Стария град през 2019-та, миналата година те спадат до по-малко от 170 хиляди. Успоредно с понижението на приходите от посещения, затворените за публиката врати дадоха възможност и време за попълване на архивни фондове, ремонти и научни изследвания.
Търсят се и нови възможности за цифровизация на културното наследство, заложена в приоритетите на програмата "Творческа Европа" с бюджет от 2.4 милиарда евро. Вече се планират нови събития, а отложените са с нови дати.
Публиката е най-силно засегната от ограничителните мерки, но спирането на работа с посетители даде време за научни изледвания и обогатяване на архивния фонд, коментира директорът на Историческия музей Стефан Шивачев, като изрази надежда, че процесът на дигитализация ще продължи по европейски програми чрез културното министерство.
Спад на посетителите, трудно планиране и организиране, липса на туристи, нарушен международен обмен. Тези пандемични негативи открои Красимир Линков от Градската художествена галерия в Пловдив.
Две-трети спад на приходите за 2020-та, но и ръст след страта на безплатните дни за деца от началото на тази година отчита Огнян Тодоров от Природнаучния музей, който работи по съвместен проект с Европейската космичека агенция за изработването на филми за музейния планетариум.
"Пловдив" 2019 също продължава работа по планирани, но отложени заради ограниченията събития, уточни експертът Станислава Ташева от фондацията.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..