Пандемията разруши утвърдени стереотипи в почти всички области на обществения живот и оконтрасти необходимостта от спешна реакция за повече адекватност на институциите в новите условия. Какво решение е предложеното от Съюза на работодателите в системата на народната просвета, по настояване на родители и учители и подкрепено и от омбудсмана на страната, Националното външно оценяване в 4 и 10 клас да се проведе, но да не бъде задължително? Събеседник - Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Чуват ли възрастните какво им казват децата и доколко разбираем за тях е техният свят? Каква подготовка е необходима и за едните, и за другите, за да бъде постигнат баланс в обучителния и възпитателния процес за изграждане на образовано общество. В рамките на „Младият Пловдив чете“ – част от фестивала „Пловдив чете“ създателят на сайта Detskiknigi.com Вал Стоева за едночасовата среща в мрежата и посланията на детските книги, консерватизма на възрастните към „тежките“ теми и с какво е уникална първата награда в България, посветена на детските книги, отличени чрез гласуване на децата „Бисерче вършебно“.
И още – изборите на 4 април и нашият глас като най-ценният инструмент, който имаме като свободни граждани. За правните и здравните мерки, машинното гласуване, за вота на сънародниците ни в чужбина – експертната позиция е на адвокат Деница Чингарова.
„Дистанционната работа от типа „Хоум-офис“, заради пандемията отвори нови вектори за кибер атаки; възможности за противодейстие и защита – тема на рубриката „Рестартирай Европа“ с автор Севдалин Палаузов.
В минутите за култура след 9 ч. ще зададем въпрос на художника Владимир Чукич защо и след торнадото на световната Ковид-пандемия продължава да е убеден, че „Животът е хубав“. Неговия отговор в цветове и форми ще намерим в Създадената специално за пространството на пловдивската галерия „Дяков“ изложба с оптимистичното заглавие.
Как ни променя времето и може ли животът ни да бъде изобразен с танц? В какви отношения сме със себе си и как това отзвучава в общуването с другите. За това ни провокира да се замислим художничката Емилия Арабаджиева, която е гост в рубриката „Добро утро, ден“ тази седмица.
Понеделник сутрин теми и събеседници до 9.30 часа. С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Ще плащат ли добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата ще коментира председателя на СБА инж. Емил Панчев. Горещото време продължава и следващите дни как сушата..
Днес в Клуб "Неделя" послучай 50-годишния юбилей на камерния женски хор към АМТИ "Проф. Асен Диамандиев"- Пловдив ще разговаряме с Елица Йорданова- представител на колектива, която ще разкаже как се поддържа жива една музикална традиция и за ежегодните срещи на възпитаничките на Маестро Киркор Четинян, хористките, които гордо се наричат "четинянки"...
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Последно неделно утро на юли! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Необходимостта от дигитален детокс е свързана с претоварването на мозъка ни от екрани, мобилни устройства, визуални стимули и реклами, онлайн и социални медии. Как етеричните масла могат да ни помогнат да изключим мозъка си от дигиталния..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..