Пандемията разруши утвърдени стереотипи в почти всички области на обществения живот и оконтрасти необходимостта от спешна реакция за повече адекватност на институциите в новите условия. Какво решение е предложеното от Съюза на работодателите в системата на народната просвета, по настояване на родители и учители и подкрепено и от омбудсмана на страната, Националното външно оценяване в 4 и 10 клас да се проведе, но да не бъде задължително? Събеседник - Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Чуват ли възрастните какво им казват децата и доколко разбираем за тях е техният свят? Каква подготовка е необходима и за едните, и за другите, за да бъде постигнат баланс в обучителния и възпитателния процес за изграждане на образовано общество. В рамките на „Младият Пловдив чете“ – част от фестивала „Пловдив чете“ създателят на сайта Detskiknigi.com Вал Стоева за едночасовата среща в мрежата и посланията на детските книги, консерватизма на възрастните към „тежките“ теми и с какво е уникална първата награда в България, посветена на детските книги, отличени чрез гласуване на децата „Бисерче вършебно“.
И още – изборите на 4 април и нашият глас като най-ценният инструмент, който имаме като свободни граждани. За правните и здравните мерки, машинното гласуване, за вота на сънародниците ни в чужбина – експертната позиция е на адвокат Деница Чингарова.
„Дистанционната работа от типа „Хоум-офис“, заради пандемията отвори нови вектори за кибер атаки; възможности за противодейстие и защита – тема на рубриката „Рестартирай Европа“ с автор Севдалин Палаузов.
В минутите за култура след 9 ч. ще зададем въпрос на художника Владимир Чукич защо и след торнадото на световната Ковид-пандемия продължава да е убеден, че „Животът е хубав“. Неговия отговор в цветове и форми ще намерим в Създадената специално за пространството на пловдивската галерия „Дяков“ изложба с оптимистичното заглавие.
Как ни променя времето и може ли животът ни да бъде изобразен с танц? В какви отношения сме със себе си и как това отзвучава в общуването с другите. За това ни провокира да се замислим художничката Емилия Арабаджиева, която е гост в рубриката „Добро утро, ден“ тази седмица.
През тази седмица в "Добро утро, ден!" разговаряме с актьора Тодор Дърлянов от Драматичен театър - Пловдив . Той е заместник - административен директор на трупата. В интервюто - от къде идва фамилията му и за разходките в чужбина, за младите хора и избора им да посещават спектаклите на нашия театър. Актьорът казва, че този сезон е натоварен,..
Април ни изненада със студове и снегове, както и с нестихващи скандали за контрабандни цигари и задкулисни влияния. А днес пък станахме свидетели как смолянчани на коне и магарета в протестен поход са стигнали до гръцкото село Димарио, защото новия пункт до Рудозем е все още затворен. И трите теми ще дискутираме между 15 и 17 часа. Към тях..
Април продължава с мартенските си капризи , но за сметка на това от неделя прогнозират слънце и нормализиране към обичайните за сезона температури, което подхранва обичайния ни оптимизъм и ни изпълва с предпразнично настроение. Днес във “Вход свободен” се срещаме с експерта по кибер сигурност Ясен Танев, за да говорим как да противодействаме..
В утрото на 11 април говорим за 143-ата годишнина от създаването на горската служба и горското дело в Пловдивския регион. На този ден се отбелязват и 100 години седмица на гората. Събеседник е инж. Мирослав Димитров, директор на РДГ-Пловдив. Разказваме ви и за благотворителен търг на картини, който събира средства за изграждане на напоителна..
Заместник-кметовете на Пловдив и районните кметства вече разполагат с нови електрически велосипеди. 19 бройки бяха подредени във фоайето на общинския съвет, като дарение от фирма, която се управлява от брата на зам-кмета по транспорт Ерол Садъков - Аян и бизнесменът Иван Петлешков, чието име нашумя заради случая с влияние върху контрабандата на цигари...