„Българските избиратели дадоха израз на волята си за промяна на статуквото, но не посочиха формулата, чрез която то да бъде сменено“. Това заяви Светослав Малинов – ръководител на факултет „Политология“ в СУ „Климент Охридски“.
По думите му, автентичните прогнози за бъдещия Парламент ще могат да бъдат направени, когато може да се анализира държанието на партиите в следващите 2-3 седмици. Като аргумент той подчерта, че директно трябва да се готвим за нови избори, ако всяка от партиите следва заявеното от нея поведение малко преди деня на вота.
„Ако все пак започнат компромиси и да се прокрадват нови аргумени, това ще проличи. Въпросът не е дали този Парламент ще изкара мандата си - няма да може! Въпросът е дали предсрочните избори ще бъдат почти мигновени или ще бъдат отложени с година и половина“.
Като проблем, Малинов посочи неизвестността от това, как ще работят институциите в условията на нестабилност и пандемия. Желанието да има Правителство е теоретично, но няма желаещи не само да правят коалиция, а - да си партнират на минимално парламентарно ниво. „Отговорността е на ГЕРБ. Лошо е за една демокрация, когато партията, която е победила, няма никакви партньори!“
За възможностите за съставяне на Кабинет, Малинов посочи, че процесът е регламентиран и българската Конституция е много ясна и добра, но сега се налага по-различно мислене. "Партиен лидер няма да може да бъде кандидат за премиер, нито ще може да има доминирано от партия Правителство.
„Ще трябва хем да се използва политическата подкрепа през Парламента, хем кандидатът за премиер да не бъде онзи разпознаваем политик, с който сме свикнали през последните години. Партиите трябва да се разчупят и да помислят могат ли в условията на пандемия да направят нови избори“.
Четвърти кабинет „Борисов“ няма да има, но въпросът е кога ще бъдат следващите избори. Избирателите трябва да свикват, че някакви компромиси трябва да се правят, не само заради властта.
„От един момент нататък всичко трябва да стане ясно и това не може да бъде избегнато. В момента все още втвърдените позиции от изборите пречат на нормалния диалог“.
Малинов нарече "популистко поведение" подкрепата за ИТН на Слави Трифонов. Феноменът е типичен за цяла Европа, но у нас той е с отслабваща сила, защото предишното му избухване бе самият Бойко Борисов, заяви Малинов.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..