„Българските избиратели дадоха израз на волята си за промяна на статуквото, но не посочиха формулата, чрез която то да бъде сменено“. Това заяви Светослав Малинов – ръководител на факултет „Политология“ в СУ „Климент Охридски“.
По думите му, автентичните прогнози за бъдещия Парламент ще могат да бъдат направени, когато може да се анализира държанието на партиите в следващите 2-3 седмици. Като аргумент той подчерта, че директно трябва да се готвим за нови избори, ако всяка от партиите следва заявеното от нея поведение малко преди деня на вота.
„Ако все пак започнат компромиси и да се прокрадват нови аргумени, това ще проличи. Въпросът не е дали този Парламент ще изкара мандата си - няма да може! Въпросът е дали предсрочните избори ще бъдат почти мигновени или ще бъдат отложени с година и половина“.
Като проблем, Малинов посочи неизвестността от това, как ще работят институциите в условията на нестабилност и пандемия. Желанието да има Правителство е теоретично, но няма желаещи не само да правят коалиция, а - да си партнират на минимално парламентарно ниво. „Отговорността е на ГЕРБ. Лошо е за една демокрация, когато партията, която е победила, няма никакви партньори!“
За възможностите за съставяне на Кабинет, Малинов посочи, че процесът е регламентиран и българската Конституция е много ясна и добра, но сега се налага по-различно мислене. "Партиен лидер няма да може да бъде кандидат за премиер, нито ще може да има доминирано от партия Правителство.
„Ще трябва хем да се използва политическата подкрепа през Парламента, хем кандидатът за премиер да не бъде онзи разпознаваем политик, с който сме свикнали през последните години. Партиите трябва да се разчупят и да помислят могат ли в условията на пандемия да направят нови избори“.
Четвърти кабинет „Борисов“ няма да има, но въпросът е кога ще бъдат следващите избори. Избирателите трябва да свикват, че някакви компромиси трябва да се правят, не само заради властта.
„От един момент нататък всичко трябва да стане ясно и това не може да бъде избегнато. В момента все още втвърдените позиции от изборите пречат на нормалния диалог“.
Малинов нарече "популистко поведение" подкрепата за ИТН на Слави Трифонов. Феноменът е типичен за цяла Европа, но у нас той е с отслабваща сила, защото предишното му избухване бе самият Бойко Борисов, заяви Малинов.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..