Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов започна политическия пазарлък

Проф. Пламен Киров
Снимка: БГНЕС

"Този филм сме го гледали края на миналата година, когато беше това фиаско с предложението за Велико Народно събрание и нова Конституция" така коментира изявлението на министър-председателя, бившият конституционен съдия проф. д-р Пламен Киров. 

"В правния мир свикването на Велико народно събрание създава предпоспоставки за по-труден контрол, което в едни времена на криза и политическа несигурност може да доведе до хаос в държавата" смята Киров. Според него този път номерът няма да мине, защото "вече веднъж тази карта е играна, с цел да се удължи живота на изхабеното 44-то Народно Събрание".

Преподавателят в СУ "Климент Охридски" продължи с това, че "предложението просто се хвърля, за да се замъгли политическият хоризонт. "ГЕРБ" сигурно ще предложат кабинет, макар и да знаят, че ако не намерят парламентарна подкрепа, този опит ще се провали. Тогава ще се премине към втората политическа партия по сила - "ИТН". Премиерът вече предложи нещо - 10 депутата. Това е началото, от страна на "ГЕРБ", на един политически пазарлък".

Пламен Киров определи предложенията на Бойко Борисов, като "доста грубовати", защото не включват възможния вариант за предоставяне на мандат в ръцете на трета политическа. 

"Ние имаме нагледни примери, в които точно третия проучвателен мандат приключва с успех ,така че екипът на Министър-председателя е напълно наясно с този сценарий и не е случайно пропуснат." 

"Идеята за Велико Народно събрание поставя каруцата пред коня" коментира бившият конституционен съдия. "Първо трябва да се изработи проект за Конституция, той да бъде внесен в Парламента, да се обсъди и тогава да се гласува. Освен това, когато парламента гласува за свикването на ВНС, тогава действащият парламент се разпуска предсрочно. Аз не мисля, че ще има много желаещи това да се случи". Според Пламен Киров "ГЕРБ" едва ли ще намерят подкрепа за свикване на ВНС. 

"Важно е да се уточни, че в момента хората живеят с една стара представа за този тип Народно събрание. Избирането на ВНС не включва мажоритарно избрани 200 депутата, а напротив, в глава девета на Конституцията е ясно посочено, че изборите за ВНС се извършват по общия ред, който е редът на пропорционалния вот, какъвто имаме за Обикновено Народно събрание".

Пламен Киров смята, че ако се стигне до предсрочни избори новоизбраният Парламент няма да има време за приемане на нов Изборен кодекс. "Обаче трябва да кажа, че този изборен кодекс, който е приет през 2013 г. е безкрайно несполучлив с оглед законодателните решения, които предлага. Тук да ме прощава Мая Манолова, но тя трябва да си понесе политическата отговорност, защото тя беше мотора зад този кодекс". 

Чуйте цялото интервю с проф. д-р Пламен Киров в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56