Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не осъзнаваме, че Ковид-19 не спазва медицинска логика

„Ситуацията с разпределението на ваксините може би е с една крачка по-добра от гледна точка на организацията от началото на март. Но въпросът е доколко това се отразява реално – по-скоро – не!“, коментира д-р Александър Калайджиев.

Като аргумент, той уточни, че  въпреки създадения график и списък от РЗИ, според съответното райониране за получаването на ваксините,  лекарите от р-н „Централен“ са получили едва на следващия ден и  след дълго чакане “заветния първи флакон с RNC-ваксина“, с която са можели да ваксинират 6 човека.

По думите на д-р Калайджиев, лекарите само съхраняват тези ваксини   в хладилниците си, защото желаещи да се ваксинират с AstraZenecaняма.

„От цялата кампания, включваща общопрактикуващите лекари, аз съм имунизирал 26 човека с трудно получени ваксини от РЗИ – Пловдив“.

Страховете на пациентите са разбираеми. Имунизираните  с ваксината на Astrazeneca обаче, които са преминали през т.н „рисков“ период,  не са получили нищо, могат да бъдат по-спокойни.

 „Цитираният риск от тромбози на фона на статистиката е нищожен – от същия брой тромбози страдат и хора, които не са имунизирани“.

Що се отнася до това, дали получилите усложнения при първата доза от ваксината могат да си поставят и втора,  такава препоръка няма как да бъде дадена  на пациентите, защото за това не са правени проучвания и никой не се наема да направи това.

„От близките 10-15 години насам всяко нещо в медицината за да се препоръча, трябва да бъде оценено по една скала за достоверност и ако няма проучвания в тази насока, никой не може да каже, че то е правилно.  Адвокатите в повечето страни дебнат за всяко едно медицинско нарушение и  съдебната система  го санкционира.“

В обществото ни принципно витае страх от ваксините. Пациентите обаче не осъзнават, че това заболяване до ден днешен не спазва никаква медицинска логика. То е трудно за наблюдение.  Хората дори в едно семейство боледуват по коренно различен начин.

„Пациентите продължават да си мислят, че това е най-обикновена настинка и не реагират в първите дни. Всяко едно общо неразположение, особено ако е свързано с температура, без значение какви са съпътстващите симптоми, трябва да мислят, че е коронавирус“.

Д-р Калайджиев бе категоричен, че и в момента има пациенти, които си мислят, че имат настинка, синузит или чревно разстройство. След като се направят изследвания обаче се оказва, че е коронавирус. От 10 пациенти с оплаквания само един излиза  с отрицателен тест, но и това не е сигурно. Направеното след една седмица изследване вече потвърждава заболяването.  Пациентите не осъзнават, че то е „голям имитатор“ и приемат антибиотици, което е противопоказно.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55