„Първото и най-важно нещо за хората, които ще пристъпят сградата на НС, освен че са хора с биографии с имената си и възможностите си, те са представителите на народа и във всичките си действия, както и ще се закълнат, трябва да се ръководят от Конституцията и от законите и от интересите на народа. Това е най-важното“, заяви Екатерина Михайлова – конституционалист, знаков депутат вдяснон от времето на Прехода и депутат в шест Народни събрания.
По думите на Михайлова, сега дебатът е изместен към темата дали ще се състави или – не Правителство. "От една страна,положението на настоящия Парламент е уникално, но от друга – не е уникално, защото досега сме имали и Парламент с 8 парламентарни групи. При възлагането на първия и на втория мандат не бе сформирано Правителство, но то стана факт едва на третия път – т.н. Тройна коалиция ".
Ако парламентаристите помнят, че са избрани от хората, които са гласували за тях, ще им бъде лесно да работят, да изберат с кого да правят коалиции. Те ще бъдат наблюдавани от хората и и ако с действията си те не отговарят на очакванията им, ще следва разочарование, подчерта Михайлова.
Парламентаризмът изисква различно политическо представителство. Правителство, подкрепено от всички парламентарни групи е отказ от принципите на парламентаризма.
„Депутатите трябва да гледат в една посока, но в парламентаризма има ясни мнозинства и ясна опозиция. Нека да гледат в една посока, но и да пазят своите различия, за да не направим Парламент, който ще ни върне назад във времето“.
Управленската програма трябва да бъде на база на заявеното от политическите сили и ясно да се знае кои са управляващите и кои – опозицията. Самата Конституция ни е дала делителите, нещата не са сложни.
„Заявеното сега - "аз ще подкрепя", без да е ясно какво ще подкрепиш, не звучи убедително. Подкрепа се дава за определени политики. Другото не е в правилата на парламентаризма.“
В страна с парламентарно управление, каквато е България, Парламентът, като основен представителен орган, освен закони и контролна функция, има възможност да влияе и при вземането на важни решения – приемането на страната ни в ЕС, декларации във връзка с отношенията ни с Русия и т.н. Решенията обаче трябва да бъдат в синхрон и с останалите институции в държавата.
„Външнополитическата ориентация, ЕС, НАТО, това са решения взети преди този Парламент от няколко поредни преди това с ясна воля и труден път. Така е и с отношенията ни със съседи. Като приоритети на държавата е добре да имаме по-голямо съгласие и да няма промяна в курса на страната ни“.
Михайлова бе категорична,че парламентаризъм без правова държава не може да съществува.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..