Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без стабилно управление туристическият сезон е обречен

| обновено на 22.04.21 в 16:23


"Останахме безкрайно изненадани, че в Националния план за възстановяване туристическият сектор почти не е засегнат", каза Еню Енев, който е заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.Той припомни, че браншът дава близо 12 на сто от БВП на България. От бранша са правили многократни опити да организират кръгла маса и да се обсъдят мерки за подкрепа на отрасъла.

"Явно заради изборите, които се проведоха наскоро, нашите искания бяха неглижирани". Еню Енев добави, че от организацията са направили предложения за мерки в подкрепа на бранша, които да бъдат включени в националния план и които са на стойност около 100 милиона лева.

Сред предлаганите мерки са безплатни за клиентите плажни чадъри и облекчения за концесиите.
"В Плана са засегнати и по-дългосрочни мерки като инфраструктура, железопътен транспорт/ теснолинейката до Велинград/. Включена е и една стара мечта за пловдивчани-свързване на Пловдив и парк "Родопи" с въжена линия, даде примери Еню Енев. От БХРА са дали своите предложения на всички политически сили, представени в парламента.

"Лично аз нямам надежда, че предложенията ни ще бъдат приети като гледам как си играят на политици и предполагам, че няма да се избере и правителство. Аз лично нямам нищо против Любен Дилов син/ предложен за министър на туризма/. Той е един прекрасен човек. Може да журира, може да се гмурка, но за министър на туризма определено не става", коментира Еню Енев.

"Ние сме готови за посрещане на туристи, но дали ще дойдат. Има масово отказване на резервации. Още е неясно по какъв начин ще влизат туристите в България, кой ще поема разходите по тестовете, кои тестове ще се признават", отбеляза заместник-председателят на БХРА  по повод приближаващия летен туристически сезон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11