В интервю за предаването "Дне след ден" Стоил Цицелков, заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК каза, че най- важното в промените на изборното законодателство е те да водят до повече доверие на избирателите и да бъдат обяснени на хората.
"Не съм уверен, че тези промените ще доведат до повече доверие. Не съм сигулен, че те ще накарат българите да се чувстват по- сигурни и ще им даде повече избор".
Цицелков изрази пълна подкрепа за предложението да отпадането на ограниченията за броя на секциите в чужбина с аргумента, че най- големите инвеститори в страната, каквито са сънародниците ни зад граница, трябва да могат да дадат гласа си. "Над 180 000 души гласуваха и се радвам, че има консенсус това ограничение да остане в историята", каза Цицелков, според когото е крайно време да има район „Чужбина“, който да осигури представителство на българите, а не те да са изнедани от това как се преразпределят гласовете им.
Не е принципна промяна идеята за смяна на състава на ЦИК, е мнението му по това предложение. Не става дума за численост и намаляване на състава от 20 на 15 души. Много по- големи държави имат по трима до петима души комисия, които организират избора.
Общественият съвет отдавна промотира гласуването по пощата и дистанциионното гласуване, пропомни зам. - предесаделят му. Нашето предложение е гласуването по пощата може да се случва за граждани, които са регистрирани в държави, където такава практика съществува. Тъжно, по думите му, е отпадането на експериментално дистанционно гласуване.
Изборите на 4 април преминаха по- добре отколкото се очакваше, въпреки неяснотите около мерките и машинния вот, коментира Цицелков. Хората проявиха воля и гласуваха масово. Даже по- масово отколкото показват числата в избирателните списъци, защото е ясно е, че у нас няма 6.5 милиона избиратели и е наложително коригирането на списъците, допълни той. По думите му пропуските отколо отчитането на изборните книжа и дългачото чакане а СИК е можело да се избегне при опростовянето на протоколите, което Общественият съвет е предложил, но не се е случило.
Цялото интервюто можета де чуете в прокачения звуков файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..