В интервю за предаването "Дне след ден" Стоил Цицелков, заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК каза, че най- важното в промените на изборното законодателство е те да водят до повече доверие на избирателите и да бъдат обяснени на хората.
"Не съм уверен, че тези промените ще доведат до повече доверие. Не съм сигулен, че те ще накарат българите да се чувстват по- сигурни и ще им даде повече избор".
Цицелков изрази пълна подкрепа за предложението да отпадането на ограниченията за броя на секциите в чужбина с аргумента, че най- големите инвеститори в страната, каквито са сънародниците ни зад граница, трябва да могат да дадат гласа си. "Над 180 000 души гласуваха и се радвам, че има консенсус това ограничение да остане в историята", каза Цицелков, според когото е крайно време да има район „Чужбина“, който да осигури представителство на българите, а не те да са изнедани от това как се преразпределят гласовете им.
Не е принципна промяна идеята за смяна на състава на ЦИК, е мнението му по това предложение. Не става дума за численост и намаляване на състава от 20 на 15 души. Много по- големи държави имат по трима до петима души комисия, които организират избора.
Общественият съвет отдавна промотира гласуването по пощата и дистанциионното гласуване, пропомни зам. - предесаделят му. Нашето предложение е гласуването по пощата може да се случва за граждани, които са регистрирани в държави, където такава практика съществува. Тъжно, по думите му, е отпадането на експериментално дистанционно гласуване.
Изборите на 4 април преминаха по- добре отколкото се очакваше, въпреки неяснотите около мерките и машинния вот, коментира Цицелков. Хората проявиха воля и гласуваха масово. Даже по- масово отколкото показват числата в избирателните списъци, защото е ясно е, че у нас няма 6.5 милиона избиратели и е наложително коригирането на списъците, допълни той. По думите му пропуските отколо отчитането на изборните книжа и дългачото чакане а СИК е можело да се избегне при опростовянето на протоколите, което Общественият съвет е предложил, но не се е случило.
Цялото интервюто можета де чуете в прокачения звуков файл.
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..