В интервю за предаването "Дне след ден" Стоил Цицелков, заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК каза, че най- важното в промените на изборното законодателство е те да водят до повече доверие на избирателите и да бъдат обяснени на хората.
"Не съм уверен, че тези промените ще доведат до повече доверие. Не съм сигулен, че те ще накарат българите да се чувстват по- сигурни и ще им даде повече избор".
Цицелков изрази пълна подкрепа за предложението да отпадането на ограниченията за броя на секциите в чужбина с аргумента, че най- големите инвеститори в страната, каквито са сънародниците ни зад граница, трябва да могат да дадат гласа си. "Над 180 000 души гласуваха и се радвам, че има консенсус това ограничение да остане в историята", каза Цицелков, според когото е крайно време да има район „Чужбина“, който да осигури представителство на българите, а не те да са изнедани от това как се преразпределят гласовете им.
Не е принципна промяна идеята за смяна на състава на ЦИК, е мнението му по това предложение. Не става дума за численост и намаляване на състава от 20 на 15 души. Много по- големи държави имат по трима до петима души комисия, които организират избора.
Общественият съвет отдавна промотира гласуването по пощата и дистанциионното гласуване, пропомни зам. - предесаделят му. Нашето предложение е гласуването по пощата може да се случва за граждани, които са регистрирани в държави, където такава практика съществува. Тъжно, по думите му, е отпадането на експериментално дистанционно гласуване.
Изборите на 4 април преминаха по- добре отколкото се очакваше, въпреки неяснотите около мерките и машинния вот, коментира Цицелков. Хората проявиха воля и гласуваха масово. Даже по- масово отколкото показват числата в избирателните списъци, защото е ясно е, че у нас няма 6.5 милиона избиратели и е наложително коригирането на списъците, допълни той. По думите му пропуските отколо отчитането на изборните книжа и дългачото чакане а СИК е можело да се избегне при опростовянето на протоколите, което Общественият съвет е предложил, но не се е случило.
Цялото интервюто можета де чуете в прокачения звуков файл.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..