Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колективен имунитет през есента, ако се ваксинираме повече сега

Темпът на ваксиниране е много нисък, или към 12% от населението

| обновено на 28.04.21 в 10:31
Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Здравните власти удължават епидемичната обстановка, заради пандемията от Ковид-19. Наш събеседник в програмата е известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов за новите мерки, за новите опасни щамове на Ковид-19, за ваксините у нас, с коридори или без, защо колективният имунитет продължава да е мираж?

Академик Гълъбов с акцент над закъснелите според него ваксинации на възрастните хора у нас: "Примерът, който давам е от Великобритания, където при 60 млн. население имат смъртност между 5 и 15 случая, САЩ при 300 млн. души са със смъртност межуд 300 и 400 на ден. България при население по малко от 7 милиона, се съобщава смъртност между 100 и 200, само днес тя е под 100". 

"Този въпрос със смъртността, никой не го анализира", смята акад. Гълъбов. Той отчете, че броят на заболелите от Ковид-19 в т. нар. трета вълна спада и вече е под 15%.  

Според него има една причина за тази висока смъртност и това е, че възрастните хора попадат в последната четвърта фаза на ваксиниране. "Но това е политическо решение, къде да се сложат в календара за имунизации възрастните хора, които са над 1 милион и 600 хиляди, много малко от тях са домове за стари хора, където има ваксинации", посочи акад. Гълъбов.  

"Това е уникален случай, който го няма никъде в света", посочи вирусологът.  Той отчете, че България е последна по ваксиниране в Европа, но е и в първата тройка по смъртност. 

"Едва сега общопрактикуващите лекари у нас осъзнаха, че може да играят важна роля за своите пациенти, и да участват в имунизациите", смята още акад. Гълъбов. Той отчете, че сега дори е имало бой, кой колко ваксини да вземе от РЗИ-София.
Мутациите и Ковид-19: Те не са проблем за трите ваксини, които се поставят в България. Като цяло обаче, у нас закъсняхме с ваксините, отчете още вирусологът. Според него този вирус ще стане сезонен, и ще се налага да се ваксинираме всяка година. Това заболяване постепенно ще изчезне, за този вирус знаем много, надявам се, че ще има резултат, заключи академик Ангел Гълъбов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49