Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори ще има или на 11-ти, или 18-ти юли

| обновено на 28.04.21 в 10:31
Снимка: dnevnik.bg


“Ясно е, че партиите на протеста не могат да създадат мнозинство, не могат да заменят министър председателя с някой друг и в края на краищата ще се стигне до решение, което винаги е изглеждало много вероятно - това са избори или на 11-ти или 18ти юли” това заяви в интервю за програма “Точно днес” на Радио Пловдив, говорителят на ЦИК Димитър Димитров

До изборите Президентът ще смени напълно състава на ЦИК и, разбира се, по силата на това, че в парламента има 6 партии - тези 6 партии ще присъстват във всички и структури на изборната администрация от секционна, до централна комисия”. 

Според Димитър Димитров смяната на ЦИК не е революционната идея, а е “е просто изпускане на парата, която се е натрупала сред гласоподавателите”. 

Ясно е, че в България има значими проблеми в организирането на изборния процес, но аз не мисля, че аутсорсването на създаването на изборния резултат в частна фирма, която представлява международен конгломерат от всякакви поделения, с производител в Тайван, откъдето идва и главния архитект на софтуера, е добро решение” така коментира говорителят на ЦИК въвеждането на задължителното машинно гласуване в страната в секциите с над 300 избиратели и тези в чужбина. 

Говорителят на ЦИК продължи с това, че “има много опасения, че така се прицелваме в определен резултат. Не мисля, че това ще стане точно така, но основно правило във всякакви теории и изборни принципи е,  че всеки избирател трябва да е в състояние със средни възможности да подаде гласа си така, както му е разрешено по кодекс и по Конституция и да проследи как този глас се компилира в изборен резултат”. 

Според Димитров непосредствеността в избора, в случая на машинното гласуване, няма как да бъде осъществено, защото “между изборния резултат и избирателя ще стои технология. Знаете, във всяка машина има проблеми”.

Статистически интересът към машинното гласуване не се е повишил, посочи Димитров “гласувалите с машина на последните избори са 27%, тончо толкова колкото бяха на изборите за европарламент”. 

Гласуването по пощата в българските условия е абсурд” категоричен е говорителят на ЦИК, в коментара си на останалите предложения за промени в начина на гласуване. “Има такъв опит в съседна Румъния и колегите от там много се оплакаха. Не е лесно за организиране, има нужда от преговори с чуждестранни пощенски услуги и т.н.”. 

“Идеята да има видеонаблюдение е изключително спорна също, европейските държави, в които има такава практика, са Русия и Азербайджан. Те не се славят с особено прозрачния си изборен процес. Там видеонаблюдението е сложено не за друго, а за да докаже, че предварително заложения изборен резултат се постига почтено” завърши Димитров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50