Седмицата от 26-ти април до 2-ри май e обявена за Европейска имунизационна седмица като мотото й бе „Ваксините сближават“. Тя се отбелязва от 2008-ма година и за малко повече от десетилетие се превърна в глобална инициатива в подкрепа на ваксините срещу заразните болести.
Тази година тя съвпадна с най- мащабната до момента кампания срещу Ковид-19. В битката с пандемията забравихме, че има и епидемии. В същото време данните сочат, че в някои страни от ЕС и съседни на него държави в момента се наблюдават безпрецедентни епидемии от болести, предотвратими чрез ваксинация. Европа влезе в пандемията едва справила се с епидемията от морбили, но и до момента общността не може да изпълни изискването за 95 процента ваксинационно покритие срещу заболяването. Липсва пълно покритие за имунизиране срещу дифтерия, тетанус и коклюш сред децата в ЕС. Процентът на ваксинацията срещу сезонен грип в ЕС остава значително под целта за покритие от 75 % при хората над 65 години.
Политиката в областта на ваксинирането е от компетенциите на националните органи, но ЕК подпомага държавите-членки да координират своите политики и програми и ги подкрепя финансово за подобряване на равнищата на ваксиниране по линия на здравната програма на ЕС.
Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев ковид-пандемията у нас не само, че не е нарушила задължителния имунизационен календар, но и е ограничила разпространението на други заразни болести. Най- вероятно в задължителния имунизационен календар ще бъде включена ваксината срещу варицела.
Заради коронавируса, който надмогна всички останали вируси, тази зима нямаше грипна епидемия, но никой не може да каже какво ще се случи през следващия есенно – зимен сезон. В същото време интересът у нас към грипните ваксини е най- ниският в Европа. Според главния държавен здравен инспектор грипът най- вероятно ще се върне през есента. За последните четири години процентът на ваксинираните срещу грип възрастни хора у нас се е увеличил от 2 на 7 процента, като целта е в новия сезон да стигне 10 на сто.
Според председателя на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков предизвикателство пред здравните експерти са спадът в общественото доверие към имунизациите, географските различия по отношение на достъпността и засилването на дезинформацията относно ваксинациите. По думите на Цеков ваксините са станали жертва на собствения си успех.
Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев смята, че трябва да има стимули, които да насърчават имунизациите. Той направи паралел между застраховането и ваксинирането. Чистата вода и ваксинациите са променили съвременната ваксинация. „Ваксинациите ще променят общественото здраве, а то включва здрава икономика, култура, духовност, общуване“, подчерта д-р Симидчиев.
У нас Европейската имунизационна седмица съвпадна с откритите по празниците зелени коридори за ваксиниране срещу коронавирус. 5000 пловдивчани и жители на областта търпеливо изчакаха на опашките, за да се имунизират.
Здравните власти уверяват, че Ковид-ваксините няма да бъдат включвани в задължителния имунизационен календар.
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..