Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - COVID-19 и имунизационния календар


Седмицата от 26-ти април до 2-ри май e обявена за Европейска имунизационна седмица като мотото й бе „Ваксините сближават“. Тя се отбелязва от 2008-ма година и за малко повече от десетилетие се превърна в глобална инициатива в подкрепа на ваксините срещу заразните болести.

Тази година тя съвпадна с най- мащабната до момента кампания срещу Ковид-19. В битката с пандемията забравихме, че има и епидемии. В същото време данните сочат, че  в някои страни от ЕС и съседни на него държави в момента се наблюдават безпрецедентни епидемии от болести, предотвратими чрез ваксинация. Европа влезе в пандемията едва справила се с епидемията от морбили, но и до момента общността не може да изпълни изискването за 95 процента ваксинационно покритие срещу заболяването. Липсва пълно покритие за имунизиране срещу дифтерия, тетанус и коклюш сред децата в ЕС. Процентът на ваксинацията срещу сезонен грип в ЕС остава значително под целта за покритие от 75 % при хората над 65 години.

Политиката в областта на ваксинирането е от компетенциите на националните органи, но ЕК подпомага държавите-членки да координират своите политики и програми и ги подкрепя  финансово за подобряване на равнищата на ваксиниране по линия на здравната програма на ЕС.

Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев ковид-пандемията у нас не само, че не е нарушила задължителния имунизационен календар, но и е ограничила разпространението на други заразни болести. Най- вероятно в задължителния имунизационен календар ще бъде включена ваксината срещу варицела.

Заради коронавируса, който надмогна всички останали вируси, тази зима нямаше грипна епидемия, но никой не може да каже какво ще се случи през следващия есенно – зимен сезон. В същото време интересът у нас към грипните ваксини е най- ниският в Европа. Според главния държавен здравен инспектор грипът най- вероятно ще се върне през есента. За последните четири години процентът на ваксинираните срещу грип възрастни хора у нас се е увеличил от 2 на 7 процента, като целта е в новия сезон да стигне 10 на сто.

Според председателя на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков предизвикателство пред здравните експерти са спадът в общественото доверие към имунизациите, географските различия по отношение на достъпността и засилването на дезинформацията относно ваксинациите. По думите на Цеков ваксините са станали жертва на собствения си успех.

Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев смята, че трябва да има стимули, които да насърчават имунизациите. Той направи паралел между застраховането и ваксинирането. Чистата вода и ваксинациите са променили съвременната ваксинация. „Ваксинациите ще променят общественото здраве, а то включва здрава икономика, култура, духовност, общуване“, подчерта д-р Симидчиев.

У нас Европейската имунизационна седмица съвпадна с откритите по празниците зелени коридори за ваксиниране срещу коронавирус. 5000 пловдивчани и жители на областта търпеливо изчакаха на опашките, за да се имунизират.

Здравните власти уверяват, че Ковид-ваксините няма да бъдат включвани в задължителния имунизационен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад", коментар за ресора на новия ни..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23