Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликтът Израел-Палестина е религиозен и непредвидим


Причините за въоръжения конфликт между Израел и Палестина е Йерусалим и неговата съдба. На карта е поставена и политическата форма на съществуване на двете държави, смята арабистът проф. Владимир Чуков.  

Той смята, че има външни и вътрешни фактори, които са довели до поредната Интифада. Предишните 6-7 години спокойствие експертът обясни с присъствието в Белия дом на Доналд Тръмп, подкрепян от евангелистите, които са тясно свързани с юдаизма и Израел. 

"Тръмп направи всички възможно да маргинализира палестниците, включително ги бламира да станат членове на ООН. След смяната на властта в САЩ Джо Байдън няма подобни амбиции. Има демократи и конгресмени, които са на страната на палестинците. Пребалансирането на Белия дом, както и други фактори – денят на Йерусалим, опитите да бъдат заселени израелци в палестински квартал на града възпламениха конфликта", обясни професорът.

Като основни вътрешни причини за военния сблъсък той посочи политическата криза в Израел и отложените парламентарни и президентски избори в Палестина.  

Според него този конфликт е много по- различен от предишните, защото се води на територията на държавата Израел, а тя самата не може да се справи с него. За първи път във военните действия се включват и палестинците, които живеят в еврейската държава. В предишните години те бяха само наблюдатели на случващото.

Позицията на проф. Чуков е, че конфликтът е религиозен, защото от една страна е юдейско – християнската система, а от друга – ислямската, като една от групировките е прокси на Техеран. 

Той не изключва ескалация на конфликта и изнасянето му в Европа. "Най- близкият плацдарм на подобен конфликт е Европа, страх ме е, че симптомите, които виждаме в държавата Израел биха могли да се проектират в Европа и за съжаление виждаме в Западна Европа цели гета, квартали, които са далече от държавността и генерират насилие и радикализъм. Може да последва немислимото. Това не бива да се изключва", предупреди експертът и отново подчерта, че Израел от две години няма стабилно  правителство, а при такава ситуация няма как да няма кръгове, които биха се възползвали. 

Според Владимир Чуков може да се очаква умиротворяване на конфликта, но временно. В дългосрочен план той е скептик за трайното му уреждане, защото в основата на сблъсъка  са две непримирими религиозни ценностни системи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34