Близо 50 души протестираха вчера край ВЕЦ - Кричим на пътя Кричим Девин. Недоволството им е заради инцидента на 1 май, при който 60-годишен рибар от Пазарджик загина заради висока водна вълна на река Въча. Според протестиращите трагичният инцидент е станал заради внезапното изпускане на водата от централите на НЕК, което е предизвикало приливна вълна. Те настояват да бъде изградена ефективна предупредителна система.
От НЕК отбелязаха, че инцидентът е станал след долния мост на Кричим, на близо 3 километра след ВЕЦ-Кричим. Тогава от водната централа е изпусната вода само за регулярен ежедневен график на производство на електроенергия. Не са изпускани високи води и съответно не е била задействана наличната алармена система.
В програма "Ден след ден" - разговор с Петър Янев, от риболовното сдружиние "Олимпик" по темата. Той припомни, че имат вече разпечатка от хирдрометеорологичната станция, и там са посочени 42 куб.м /сек.
"Тези количества са опасни за здравето и живота на хората", смятат риболовците.
"Нормалното количество вода по река Въча е от порядъка на 5 до 10 куб.м/сек", пресмятат протестиращите. "Повече от това количество водата придобива страшна сила и е опасна за хората", смята Янев.
"Нормално дълбочината е до 50 см на реката, но водата достига и до метър и половина, при висока водна вълна", посочи още Янев.
"Риболовната екипировка на загиналия мъж не е била на високо ниво, но той е имал ботуши, което допълнително утежнява състоянието му по време на инцидента от началото на май", каза Петър Янев. Той обясни, че от 22 години е риболовец на река Въча, но не е чул никога оповестителна система на НЕК.
"Поречието на Въча е рисково, важно е от Министерството на енергетиката да измислят начин, за да предотвратят следващи инциденти по реката", призова Янев.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..