И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“, 130 „против“ и без въздържали се.
В подкрепа на вота гласуваха парламентарните групи на „Възраждане“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Против бяха от ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ не участва в гласуването, както и при първия вот на недоверие.
Според политолога Татяна Буруджиева вотът на недоверие не винаги се внася, за да падне правителството. Той трябва да покаже алтернативата, която опозицията предлага, и именно тук са проблемите при двата вота на недоверие към кабинета „Желязков“. През цялото време на дебата вносителите трябваше да се фокусират върху това с какво точно кабинетът „Желязков“ не се е справил в борбата с корупцията, но дебатът беше профанизиран, тъй като сериозните подозрения за корупция не се свързват с това правителство, коментира пред Радио Пловдив Буруджиева.
Хипотезата ѝ е, че вотът е бил внесен не за да се покаже алтернатива, а за да се представят вносителите като „единствено чистите“, защото не са били във властта. Втората цел на вота е да покаже, че ПП–ДБ са заедно с кабинета.
Татяна Буруджиева очаква серия от вотове на недоверие от „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ и гласувалите заедно с тях от „ДПС – ДПС“. ПП–ДБ са в ситуация да се дръпнат встрани точно, когато трябва да изпъкне опозицията. Тези три–четири партии ще следват тактика, с която ще натрупват послание за нуждата от нови избори, смята политологът.
Според нея ПП–ДБ ще атакуват правителството между вотовете, като впечатлението, което ще се оставя, е: „керванът си върви, кучетата си лаят“. По думите ѝ, ако ПП–ДБ внесат вот на недоверие към правителството след конвергентния доклад, резултатът пак ще е същият – дори и ако в него датата се отлага.
На всички е ясно, че решението за приемането ни в еврозоната ще бъде политическо. Всички знаем, че за еврозоната са ни необходими три стабилни бюджета, които да работят в полза на членството ни. Падането на правителството и отиването на избори не може да донесе първото място на ПП–ДБ. Те се намират в патова ситуация, коментира Буруджиева.
Според нея за тях е много по-важно в следващите месеци да си върнат второто място в електоралните нагласи, защото ако го загубят, това ще издаде слабост и отчаяни опити да се закрепят в политическия си статус. Политологът напомни, че и след публикуването на доклада предстоят още шест месеца, в които има много работа, и действията на партия, която се опитва да саботира присъединяването ни към еврозоната, ще бъдат наказани от десния избирател.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...