И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“, 130 „против“ и без въздържали се.
В подкрепа на вота гласуваха парламентарните групи на „Възраждане“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Против бяха от ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ не участва в гласуването, както и при първия вот на недоверие.
Според политолога Татяна Буруджиева вотът на недоверие не винаги се внася, за да падне правителството. Той трябва да покаже алтернативата, която опозицията предлага, и именно тук са проблемите при двата вота на недоверие към кабинета „Желязков“. През цялото време на дебата вносителите трябваше да се фокусират върху това с какво точно кабинетът „Желязков“ не се е справил в борбата с корупцията, но дебатът беше профанизиран, тъй като сериозните подозрения за корупция не се свързват с това правителство, коментира пред Радио Пловдив Буруджиева.
Хипотезата ѝ е, че вотът е бил внесен не за да се покаже алтернатива, а за да се представят вносителите като „единствено чистите“, защото не са били във властта. Втората цел на вота е да покаже, че ПП–ДБ са заедно с кабинета.
Татяна Буруджиева очаква серия от вотове на недоверие от „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ и гласувалите заедно с тях от „ДПС – ДПС“. ПП–ДБ са в ситуация да се дръпнат встрани точно, когато трябва да изпъкне опозицията. Тези три–четири партии ще следват тактика, с която ще натрупват послание за нуждата от нови избори, смята политологът.
Според нея ПП–ДБ ще атакуват правителството между вотовете, като впечатлението, което ще се оставя, е: „керванът си върви, кучетата си лаят“. По думите ѝ, ако ПП–ДБ внесат вот на недоверие към правителството след конвергентния доклад, резултатът пак ще е същият – дори и ако в него датата се отлага.
На всички е ясно, че решението за приемането ни в еврозоната ще бъде политическо. Всички знаем, че за еврозоната са ни необходими три стабилни бюджета, които да работят в полза на членството ни. Падането на правителството и отиването на избори не може да донесе първото място на ПП–ДБ. Те се намират в патова ситуация, коментира Буруджиева.
Според нея за тях е много по-важно в следващите месеци да си върнат второто място в електоралните нагласи, защото ако го загубят, това ще издаде слабост и отчаяни опити да се закрепят в политическия си статус. Политологът напомни, че и след публикуването на доклада предстоят още шест месеца, в които има много работа, и действията на партия, която се опитва да саботира присъединяването ни към еврозоната, ще бъдат наказани от десния избирател.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..