Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалните служби е най-добре да са под контрола на президента


“Бих определил поведението на шефовете на специалните служби като безотговорно, не знам как им е дошла тази идея. Това веднага води до въпроса "на кого служат тези структури и техните ръководители” така коментира внезапното излизане в неплатен отпуск на ръководните органи в българските служби за сигурност Юлий Георгиев, бивш директор на Национална служба сигурност в интервю за Радио Пловдив. 

Офицерът допълни с “те избягаха от отговорност и нямат никакво логично обяснение за излизането си някъде по света или тук в родината. Аз мисля, че възможното обяснение на тези обстоятелства, е че те са обвързани с някакви неизвестни за нас и непреодолими зависимости. Казвам го с голямо съжаление, защото познавам Димитър Гоергиев (текущ началник на ДАНС)” той е добър човек” 

Юлий Георгиев коментира, че зависимостта между различните държавни служби е явна, посочвайки безапелационната подкрепа от страна на ДАНС за действията на полицията по време на големите протести на 02.09.2020г. “Това не съответства на позицията, която ДАНС трябва да заеме в този момент. Те трябваше да заемат страната на човешките права, на свободите, това го пише в закона на ДАНС”. 

“Ръководството на ДАНС беше директно посочено от президента за това, че не са му предоставяли информация по особено важни  за националната сигурност проблеми. Това показва, че службата е била забъркана в някакви нечистоплътни игри” категоричен беше бившият шеф на НСС. 

На въпрос от кого мисли, че се контролира службата, Юлий Георгиев каза “говори се, че ДПС кадрува в ДАНС, нямам доказателства, но се говори усилено, споменават се и конкретни имена на заместник директори”. 

Какъв е начинът за развитие на службите и какъв е пътят за постигане на тяхната независимост Юлий Георгиев очерта така “на първо време проверка трябва да се направи в самите агенции, там трябва да се съберат материалите и да се проверят действията. Ако бъдат сменени ръководителите, новите ръководители трябва да разпоредят проверка и тя да започне незабавно.След това прокуратурата като бъде затрупана с материал - тя няма как да се услушва и да не вземе конкретните мерки. Такъв е редът”. 

“Ако трябва аз самия да направя с едно изречение оценка на службите в момента - то ще кажа, че нейната дееспособност е силно снижена, цари крайно нездравословна работна атмосфера и коефициентът им на полезна дейност е изключително нисък”  изтъкна офицерът. 

Анализът за текущата форма на службите Георгиев продължи с това, че “тяхната вина е в това, чете направиха възможно ръководените от тях институции да се превърнат в послушен инструмент в ръцете на една дълбоко компрометирана власт”. 

Формулата за метаморфоза в облика на службите минава през три направления, според Юли Георгиев “като начало - много е важно да се знае на кого може и трябва да се има доверие. Там не трябва да има случайни хора. Крайно необходимо е да премине целия състав през проверка на личното съответствие със заеманата длъжност. Всички, които са замесени в някакви противоправни действия, всички които имат корупционни нагласи - те трябва да бъдат изведени от там”. 

Той продължи със “след това трябва да се прегледа вътрешнонормативната уредба, за да се облекчи състава от бюрократичните трудности. И също да се преразгледат и подредят приоритетите им на дейност. Трябва да се прекъснат връзките им с управляващите”.

Бившият началник на Национална служба сигурност отправи и свое предложение за преструктуриране на службите като каза, че “според мен тези служби е най-добре да отидат под ръководството на президента”. 

“Обществото има само две изисквания към службите - за законност и за ефективност” подчерта силно Юлий Георгиев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07