Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалните служби е най-добре да са под контрола на президента


“Бих определил поведението на шефовете на специалните служби като безотговорно, не знам как им е дошла тази идея. Това веднага води до въпроса "на кого служат тези структури и техните ръководители” така коментира внезапното излизане в неплатен отпуск на ръководните органи в българските служби за сигурност Юлий Георгиев, бивш директор на Национална служба сигурност в интервю за Радио Пловдив. 

Офицерът допълни с “те избягаха от отговорност и нямат никакво логично обяснение за излизането си някъде по света или тук в родината. Аз мисля, че възможното обяснение на тези обстоятелства, е че те са обвързани с някакви неизвестни за нас и непреодолими зависимости. Казвам го с голямо съжаление, защото познавам Димитър Гоергиев (текущ началник на ДАНС)” той е добър човек” 

Юлий Георгиев коментира, че зависимостта между различните държавни служби е явна, посочвайки безапелационната подкрепа от страна на ДАНС за действията на полицията по време на големите протести на 02.09.2020г. “Това не съответства на позицията, която ДАНС трябва да заеме в този момент. Те трябваше да заемат страната на човешките права, на свободите, това го пише в закона на ДАНС”. 

“Ръководството на ДАНС беше директно посочено от президента за това, че не са му предоставяли информация по особено важни  за националната сигурност проблеми. Това показва, че службата е била забъркана в някакви нечистоплътни игри” категоричен беше бившият шеф на НСС. 

На въпрос от кого мисли, че се контролира службата, Юлий Георгиев каза “говори се, че ДПС кадрува в ДАНС, нямам доказателства, но се говори усилено, споменават се и конкретни имена на заместник директори”. 

Какъв е начинът за развитие на службите и какъв е пътят за постигане на тяхната независимост Юлий Георгиев очерта така “на първо време проверка трябва да се направи в самите агенции, там трябва да се съберат материалите и да се проверят действията. Ако бъдат сменени ръководителите, новите ръководители трябва да разпоредят проверка и тя да започне незабавно.След това прокуратурата като бъде затрупана с материал - тя няма как да се услушва и да не вземе конкретните мерки. Такъв е редът”. 

“Ако трябва аз самия да направя с едно изречение оценка на службите в момента - то ще кажа, че нейната дееспособност е силно снижена, цари крайно нездравословна работна атмосфера и коефициентът им на полезна дейност е изключително нисък”  изтъкна офицерът. 

Анализът за текущата форма на службите Георгиев продължи с това, че “тяхната вина е в това, чете направиха възможно ръководените от тях институции да се превърнат в послушен инструмент в ръцете на една дълбоко компрометирана власт”. 

Формулата за метаморфоза в облика на службите минава през три направления, според Юли Георгиев “като начало - много е важно да се знае на кого може и трябва да се има доверие. Там не трябва да има случайни хора. Крайно необходимо е да премине целия състав през проверка на личното съответствие със заеманата длъжност. Всички, които са замесени в някакви противоправни действия, всички които имат корупционни нагласи - те трябва да бъдат изведени от там”. 

Той продължи със “след това трябва да се прегледа вътрешнонормативната уредба, за да се облекчи състава от бюрократичните трудности. И също да се преразгледат и подредят приоритетите им на дейност. Трябва да се прекъснат връзките им с управляващите”.

Бившият началник на Национална служба сигурност отправи и свое предложение за преструктуриране на службите като каза, че “според мен тези служби е най-добре да отидат под ръководството на президента”. 

“Обществото има само две изисквания към службите - за законност и за ефективност” подчерта силно Юлий Георгиев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

България върви към засушаване, пролетните валежи са под норма

Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България  е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..

публикувано на 15.07.25 в 07:42

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00