Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременната култура е ...булимична

„Приемам награда „Пловдив“ с радост и удовлетворение. Много по-важното ми е обаче, че наградата е определена за изследване в областта на хуманитаристиката. Обичайно интересът е към четива с по-масов характер, ориентирани към  вкусовете на определени групи и хуманитаристиката е решително маргинализирана. Това е глобална тенденция от последните няколко деситилетия,  не само за България,  към обезценяване на хуманитарното знание и в този смисъл виждам като много обнадеждаващ знак това, че едно литературно изследване, влизащо в конкуренция с други четива, ориентирани към много по-широка аудитория, е оценено“. Това заяви проф. Клео Протохристова – носител на наградата „Пловдив“ за художествена литература и хуманитаристика за "Литературният 20 век - синхронни срезове и диахронни проекции".   

Проф. Протохристова изрази скептицизма си към валидността на наградите в  съвременната културна среда. Тя подчерта, че наградите са част от състезание, но състезателният модус на съществуване е характерен за традиционалистичните култури като древногръцката, откъдето тръгва традицията. Тази традиция се култивира в Рим и остава като тенденция и работещ механизъм до края на 18 век.

„Има ясни правила как се пишат поезия, рицарски романи, в спорта, защото майсторството – идеята за естетически идеал, е съизмерима. В съвременната култура на модерността, която е антитрадиционалистична,  всичко е толкова различно, няма критерии, по които да се осъществяват реално подобни конкурси. Не съм убедена, че има критерии, по които моята книга е спечелила спрямо други книги, които са в друг жанр.“

По думите на проф. Протохристова, днес е много важно да осмислим 20 век, за да имаме по-ясна представа в какво време живеем.

 „Промените не са във всички области. Ако се съсредоточим в областта на културата, ще забележим продължение на тенденции, набелязани още от края на 70-те години на 20 в., които продължават и до днес. Границите между столетията са формални, същинската граница е резултат на много различни неща. В границата между 19 и 20 в. по отношение на технологичните и научните открития, векът започва изпреварващо – още в 90-те години на 19 век. Но по отношение на културните процеси – 20 век започва едва около края на 1910-11 година – енергичната нова вълна, създала едни от най-физиономичните произведения от литературата и изкуствата на 20 век. В моята книга предлагам един конструкт, през който да бъде мислен литературният 20 век“.

На въпрос как може да бъде дефинирана съвременната култура, проф. Протохристова се позова на създаделя на структурната антропология и един от най-мощните умове на 20 век - Клод Леви Строс, според когото тя е "...булимична".

"Потресаващо е, толкова е мъдро - като започнем от буквалното тъпчене с храна, че купуваме и купуваме и после изхвърляме, през дрехите, които огромна част от хората купуват и дори един път не могат да облекат, през вещите в къщите си...блъскаме в съзнанието си от Интернет всевъзможни неща, които не можем да сдъвчем и след това ги  изхвърляме... Мога само да приема това определение и да се възхитя!"

Проф. Протохристова заяви още , че не трябва да се вглеждаме в номенклатурната табела на празника, а в същността на наследството, с което сме благословени.

"Мисля този ден - 24 май като празник, който всеки носи в сърцето си. Веригата на празничното изживяване на нашите букви е неговата същина." 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21