Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременната култура е ...булимична

„Приемам награда „Пловдив“ с радост и удовлетворение. Много по-важното ми е обаче, че наградата е определена за изследване в областта на хуманитаристиката. Обичайно интересът е към четива с по-масов характер, ориентирани към  вкусовете на определени групи и хуманитаристиката е решително маргинализирана. Това е глобална тенденция от последните няколко деситилетия,  не само за България,  към обезценяване на хуманитарното знание и в този смисъл виждам като много обнадеждаващ знак това, че едно литературно изследване, влизащо в конкуренция с други четива, ориентирани към много по-широка аудитория, е оценено“. Това заяви проф. Клео Протохристова – носител на наградата „Пловдив“ за художествена литература и хуманитаристика за "Литературният 20 век - синхронни срезове и диахронни проекции".   

Проф. Протохристова изрази скептицизма си към валидността на наградите в  съвременната културна среда. Тя подчерта, че наградите са част от състезание, но състезателният модус на съществуване е характерен за традиционалистичните култури като древногръцката, откъдето тръгва традицията. Тази традиция се култивира в Рим и остава като тенденция и работещ механизъм до края на 18 век.

„Има ясни правила как се пишат поезия, рицарски романи, в спорта, защото майсторството – идеята за естетически идеал, е съизмерима. В съвременната култура на модерността, която е антитрадиционалистична,  всичко е толкова различно, няма критерии, по които да се осъществяват реално подобни конкурси. Не съм убедена, че има критерии, по които моята книга е спечелила спрямо други книги, които са в друг жанр.“

По думите на проф. Протохристова, днес е много важно да осмислим 20 век, за да имаме по-ясна представа в какво време живеем.

 „Промените не са във всички области. Ако се съсредоточим в областта на културата, ще забележим продължение на тенденции, набелязани още от края на 70-те години на 20 в., които продължават и до днес. Границите между столетията са формални, същинската граница е резултат на много различни неща. В границата между 19 и 20 в. по отношение на технологичните и научните открития, векът започва изпреварващо – още в 90-те години на 19 век. Но по отношение на културните процеси – 20 век започва едва около края на 1910-11 година – енергичната нова вълна, създала едни от най-физиономичните произведения от литературата и изкуствата на 20 век. В моята книга предлагам един конструкт, през който да бъде мислен литературният 20 век“.

На въпрос как може да бъде дефинирана съвременната култура, проф. Протохристова се позова на създаделя на структурната антропология и един от най-мощните умове на 20 век - Клод Леви Строс, според когото тя е "...булимична".

"Потресаващо е, толкова е мъдро - като започнем от буквалното тъпчене с храна, че купуваме и купуваме и после изхвърляме, през дрехите, които огромна част от хората купуват и дори един път не могат да облекат, през вещите в къщите си...блъскаме в съзнанието си от Интернет всевъзможни неща, които не можем да сдъвчем и след това ги  изхвърляме... Мога само да приема това определение и да се възхитя!"

Проф. Протохристова заяви още , че не трябва да се вглеждаме в номенклатурната табела на празника, а в същността на наследството, с което сме благословени.

"Мисля този ден - 24 май като празник, който всеки носи в сърцето си. Веригата на празничното изживяване на нашите букви е неговата същина." 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34