От 7 септември до 3 октомври 2021 г. ще се проведе 18-ото поред преброяване на населението и жилищния фонд в Република България.
Национално преброяване се прави на всеки 10 години като събраната информация се използва за по - добро планиране на бъдещето. Преброяването е мащабно мероприятие, което ангажира голям ресурс от хора и средства.
В момента най-належащо е набирането на контрольори и преброители, съобщи пред Радио Пловдив Валентин Точев, директор на Териториално статистическо бюро "Юг".
В Пловдивска област положението е подобно на общата картина в страната. Набраните преброители и контрольори са 82 - 85 % от необходимите.
Процесът приключи през ноември миналата година. Не са много хората, които са се отказали.
Но продължаваме да набираме преброители и контрольори. Това става с пускане на обяви на сайтовете на общините. Информация може да се намери и на страницата на Териториалното статистическо бюро "Юг".
Около 2 300 са общо преброителите и контрольорите в Пловдивска област.
По време на преброяването преброителите ще посещават домовете на хората от 8 до 20 часа всеки ден, включително събота и неделя.
Те ще се легитимират с бадж, в който ще са изписани трите имена и длъжността на преброителя. А баджът ще има необходимите защити, така че хората не бива да се притесняват, подчерта Точев.
Разчетите за заплащане
Вече на един участък ще има не по един, а по двама преброители, както беше през 2011-та година.
Отделно всеки преброител ще има не по един, а по два, дори три участъка, за да може да заработи по - добро заплащане, ако над 50 % от хората се преброят електронно.
За всеки реално преброен човек преброителят ще получи по 2,50 лева, за жилище 1 лев и за преброена сграда 70 стотинки.
При електронното преброяване за всеки човек преброителят ще получи от системата уникален код. За всеки код заплащането е 0,80 лв.
Разчетите са са големите градове, където се предполага, че в един преброителен участък има средно между 200 и 250 души и около 100 - 120 жилища.
Това ще рече, че при разчет за средно 50 на сто преброени хора, един преброител ще получи около 400 лева за един преброен участък.
Изискванията към преброителите
Да са навършили 18 години, да не са осъждани и да имат поне средно образование.
Какво ще се брои
Въпросът за социалния пол не е предмет на нашето изследване.
Нас не ни интересуват документи за собственост. Важното е хората да разберат, че ние броим населението по настоящ адрес и нека не се притесняват, а просто искаме хората да се преброят там, където ги намираме, обясни Точев.
Ние просто искаме да установим реално колко е населението на страната и в кои области живее.
По закон преброяването е задължително, напомни Точев.
Цялото интервю на Емил Костов с Валентин Точев е в звуковия файл.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..