Еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел откри възстановената част от сградата на III -ти корпус на Техническия университет –филиал Пловдив. Сградата е паметник на културата и е известна в миналото като Френския девически колеж. Ремонтът й е за 2.2 милиона лева, а оборудването на центъра е на стойност 9 .8 милиона лева.
Възстановяването на сградата е първи етап на изграждането на Център за компетентност "Мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж .
В словото си еврокомисар Мария Габриел акцентира върху партньорството, таланта и приложимостта, които са основите за развитие на този научен проект.
"Повече от всякога Европа, която е лидер в науката има нужда да се превърне в в лидер в иновациите. Иновациите трябва да намират своето приложение в индустрията", подчерта Габриел.
Тя очаква, че Центърът за компетентност има перспективи за развитие, с потенциала на финансирането от програмата „Хоризонт Европа“, която има бюджет над 100 млрд. евро и програма „Еразъм плюс“, чийто бюджет е 28 млрд. евро
Партньори по проекта са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията.
В момента екип на Техническия университет – филиал Пловдив подготвя и обявява обществени поръчки за доставката на научна техника на стойност 9,8 милиона лева. Общо в 3-ти корпус ще заработят 20 научни лаборатории, плюс още две във 2-ри корпус, като стойността на тяхното обновяване влиза в посочената по-горе сума.
„В университета имаме научно-изследователски сектор със специализирани лаборатории, в които правим разработки, необходими на компании, обръщащи се към нас за инженерна помощ. По този начин ще работи и в Центъра за компетентност, само че на много по-високо научно и инженерно ниво.
Най-ценното от гледна точка на обучението на бъдещите инженери е, че те ще имат достъп до най-модерната научна техника в света. Вярваме, че в Центъра за компетентност ще привлечем да работят след завършването си, най-добрите студенти с интерес към науката.“, каза директорът на Техническия университет - филиал пловдив проф.д-р Въльо Николов.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..