Като "нещо много позитивно, насочено и към учителите, и към учениците" определи безплатните почивки в рамките на седмица Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Тридесет хиляди ученици от I до XI клас ще летуват една седмица в български курорти на пълна държавна издръжка, предвижда новата Национална програма „Отново заедно“, която е разработена от Министерството на образованието и науката (МОН) и ще се реализира съвместно с министерствата на финансите и на туризма.
Летният отдих ще бъде в малки групи при спазването на всички противоепидемични мерки. Пътуванията ще се осъществят след края на учебната година.
Държавата ще покрие разходите за транспорт, настаняване, храна, социална програма и застраховки както на децата, така и на придружаващите ги учители. Почивките ще се организират съгласно съществуващата „Наредба за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена в страната и чужбина, инициирани от институциите в системата на предучилищното и училищното образование“.
В момента се прецизират правилата, по които ще могат да почиват това лято учениците и учителите. Нашето предложение е водещият критерий да бъде социалният. Все още обаче не е имало разговор на национална ниво по темата, посочи още той и допълни, че педагогическата колегия на всяко училище трябва да определи кои деца да се възползват от ваучерите.
"Надяваме се, че в годината на пандемията тази програма за летни лагери ще помогне на учениците да наваксат своята социализацията и да подобрят някои свои дефицити в общуването", каза Петров.
Ако към програмата за безплатно летуване има много голям интерес, тя може да бъде дофинансирана от различни източници, смята още лидерът на синдикат "Образование".
Не се знаят и условията за почивка на учителите по тази програма, тя трябва да е достатъчно атрактивна финансово. Това все пак си е работа за учителите, посочи Юлиян Петров.
Ако почивките тръгват от 1 юли, регламентът за избор на децата трябва да е готов до ден - два.
Цялото интервю на Неда Велкова с лидера на синдикат "Образование" Юлиян Петров е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..