„Това, което виждам не е просто институционална война, а по-дълбок процес, в който сили в държавата се опитват да отвоюват държавата в интерес на гражданите, докато други сили – окопали се, се опитват да отстояват завоюваните позиции, при които държавата не служи на гражданите, а служи на частни интереси. Институционалната криза е само повърхностното проявление на тези дълбоки сблъсъци“. Това заяви политологът и преподавател в СУ „Кл.Охридски“ Ружа Смилова.
По думите й, оповестяването на изключително сериозните санкции от министерството на финансите на САЩ срещу бизнесмена Васил Божков и за първи път – срещу Делян Пеевски, който влиза в политическото им внимание като публично обвинен в съучастие и извършване на корупционни действия, търговия с влияние и т.н., са толкова сериозни, че да доведат до забрана за влизането му в САЩ.
„Това е изключително сериозен сигнал от държавните институции на САЩ, че проблемът с корупцията в България е ендемичен и че оттук нататък сътрудничеството на американската страна с България ще върви само по линия на изчистване на държавата от подобни корупционни практики. Това е нещо, с което те активно се ангажираха за съдействие“.
Смилова бе категорична, че с този акт САЩ идват на помощ на тези сили в страната ни, които се опитват да отвоюват държавата за гражданите.
В историята на комисията „Магнитски“ досега не са налагани в един ден санкции за толкова широк кръг от фирми – 85. Ударени са най-големите бизнесмени и то не по подозрения, а – на конкретни данни. Тази комисия не би могла да си позволи да наложи подобни санкции, ако е нямала доказателства, които могат да издържат в американски съд.
„Държавата ви страда от ендемична корупция и вие не се справяте с това, не се разследва корупцията и това води до системни проблеми. Държавата ви е завладяна от корупция и институциите ви не се справят. Ние обаче сме готови да помогнем на партньорите си да вземете необходимите мерки, казва американската страна“ Това подчерта Смилова.
"Разграждането на модела "Борисов" не спира, а само започва с промяната на мнозинството в Парламента и формирането на кабинет. Необходими са позитивни политики, които да променят държавата, а това става и с подмяната на кадри, които в продължение на години са се вкопавали дълбоко в държавния организъм."
Чуйте повече от звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...