„Това, което виждам не е просто институционална война, а по-дълбок процес, в който сили в държавата се опитват да отвоюват държавата в интерес на гражданите, докато други сили – окопали се, се опитват да отстояват завоюваните позиции, при които държавата не служи на гражданите, а служи на частни интереси. Институционалната криза е само повърхностното проявление на тези дълбоки сблъсъци“. Това заяви политологът и преподавател в СУ „Кл.Охридски“ Ружа Смилова.
По думите й, оповестяването на изключително сериозните санкции от министерството на финансите на САЩ срещу бизнесмена Васил Божков и за първи път – срещу Делян Пеевски, който влиза в политическото им внимание като публично обвинен в съучастие и извършване на корупционни действия, търговия с влияние и т.н., са толкова сериозни, че да доведат до забрана за влизането му в САЩ.
„Това е изключително сериозен сигнал от държавните институции на САЩ, че проблемът с корупцията в България е ендемичен и че оттук нататък сътрудничеството на американската страна с България ще върви само по линия на изчистване на държавата от подобни корупционни практики. Това е нещо, с което те активно се ангажираха за съдействие“.
Смилова бе категорична, че с този акт САЩ идват на помощ на тези сили в страната ни, които се опитват да отвоюват държавата за гражданите.
В историята на комисията „Магнитски“ досега не са налагани в един ден санкции за толкова широк кръг от фирми – 85. Ударени са най-големите бизнесмени и то не по подозрения, а – на конкретни данни. Тази комисия не би могла да си позволи да наложи подобни санкции, ако е нямала доказателства, които могат да издържат в американски съд.
„Държавата ви страда от ендемична корупция и вие не се справяте с това, не се разследва корупцията и това води до системни проблеми. Държавата ви е завладяна от корупция и институциите ви не се справят. Ние обаче сме готови да помогнем на партньорите си да вземете необходимите мерки, казва американската страна“ Това подчерта Смилова.
"Разграждането на модела "Борисов" не спира, а само започва с промяната на мнозинството в Парламента и формирането на кабинет. Необходими са позитивни политики, които да променят държавата, а това става и с подмяната на кадри, които в продължение на години са се вкопавали дълбоко в държавния организъм."
Чуйте повече от звуковия файл:
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки. По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..
Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..
Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..
За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..