Тя уточни, че това е необходимо, защото с напредване на ваксинационния процес техният брой ще намалява, а за момента не е разрешено ваксинирани преболедували да даряват плазма.
"Ако поне 1% от тях отидат да дарят плазма през следващите два-три месеца, има шанс депото от реконвалесцентна плазма на Националния и районните центрове по трансфузионна хематология да бъде попълнено, обясни д-р Михайлова.
По думите й на този етап реконвалесцентната плазма е единственото етиологично средство заедно с ремдесивира, доказало своята ефективност в лечението на коронавирус.
Според ЕК реконвалесцентна плазма, богата на антитела, прелята в ранната фаза на заболяването, е най-ефективното средство за намаляване на смъртността. Поради тази причина е и препоръката на ЕК страните-членки да създадат национална банка от реконвалесцентна плазма. В тази връзка е и кампанията на сдружението за дарителство на плазма, подкрепена и от БНР.
Д-р Михайлова припомни, че критериите за даряване на плазма остават същите. В Кръвния център в Пловдив може да се дарява и без наличие на ПСР, докато в другите центрове се изисква документ за тест или, че си преболедувал.
"Призовавам хората, които отговарят на тези изисквания и искат да направят добро, да позвънят в Кръвния център в Пловдив и да дарят кръвна плазма. Така ще помогнат на трима души", каза д-р Михайлова.
Тя припомни ситуацията от преди няколко месеци, когато имаше дефицит, а е можело да се спасят човешки животи.
Д-р Михайлова допълни, че се надява в скоро време да има разрешение дарители да бъдат също така преболедували и ваксинирани. Това вече е практика в някои европейски страни. От сдружението е изпратено второ писмо до служебния здравен министър с питане дали това ще се промени и у нас.
"Дарителството е вътрешна потребност. Тя се възпитава. Много хора искат да бъдат дарители и го правят. Това е доброволен акт на милосърдие и човешка солидарност", заключи д-р Михайлова.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..