Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да се промени моделът на здравеопазване

| обновено на 14.06.21 в 17:11
Снимка: Ива Димова


Предложението да отпаднат лимитите за болниците и да се промени моделът на здравната система, които предлага министър Стойчо Кацаров,  коментира за Радио Пловдив председателят на Български пациентски форум Иван Димитров. 

Според него от години виждаме как здравеопазването се срива, губим доверието в здравната система, но няма политическа воля да се направи истинска реформа

Той е категоричен, че трябва да започне най-после реформа в системата. 

"За реформа говори всеки управляващ, когато седне на стола или в предизборната кампания. Всички говорят как пациентът наистина трябва да бъде в центъра на здравеопазването. Как ще се направи така, че здравето на нацията да бъде на първо място. И нищо не се прави. За съжаление, поне  до този момент", коментира Димитров

Той е категоричен, че лимитите  са един от основните проблеми на здравната система и трябва да отпаднат.

"Това е така по простата причина, че  когато човек е болен, а ние наистина сме най-бедни и най-болни. Това го казва СЗО и ЕС. Когато ти се наложи да влезеш в болница, започваш да обикаляш, за да видиш къде все още не са заети леглата до лимита, отиваш и не търсиш качеството на медицинската  услуга, а търсиш къде въобще да бъдеш приет. Лимитирането е пагубното за българския народ. Не може да правиш медицина, когато казваш, че приемеш до 80-ия човек, а след това - кой, където иска да си търси място, категоричен е Димитров.

Според него е нужна  промяна на модела на здравеопазването. Например да се види как е в Холандия.

По думите му клиничните пътеки са само един вариант и истината е, че чрез тях се източва НЗОК.

Няма контрол как се изразходват парите, да не говорим за качество. Клиничната пътека си е свършила работа. Трябва да се смени моделът, смята още председателят на БПФ.

По повод разкритията за злоупотреби в болниците Иван Димитров посочи:

"За съжаление в нашата държава винаги е имало покровителствани болници. Това е една обществена тайна. Знае се как едни болници харчат от нашите пари, без пациентите да стигат до тях. Подавани са сигнали в МЗ в Медицински одит, Прокуратура. От 2010 имаме такива сигнали, със ясни доказателства, но нищо не се случва. 

Той посочи, че тогава от пациентската организация са подали сигнал и за УМБАЛ "Свети Георги" за пренасочване на целеви пари, предназначени за подмяна на апарати за хемодиализа, но използвани за друго от тогавашното ръководство на здравното заведение. Димитров каза, че е нямало реакция на сигнала и отново подчерта, че да има реална промяна в здравеопазването трябва да има политическа воля от страна на управляващите.

Той вижда в момента политическа воля в служебния кабинет за промяната, но според него няма време да се направи нещо реално. Самият не вярва, че който дойде на власт след изборите, ще иска да има такава промяна. 

"Това е угодно на властимащите. Властта в България няма политическа воля да се случат реални неща. Всеки идва с мандатното си мислене. Идва и отрича направеното. Всички го виждаме и го изпитваме на гърба си. Колкото по-често се показва уродливата практика в здравеопазването и колко по-често ние настояваме това да се промени, тогава ще се промени. Ако разчитаме на политиците - няма да се случи. Народът ни трябва да се събуди и един път завинаги да каже: Искам да бъда гледан като европейски граждани, а не да навеждаме главица и да се примиряване със съдбата си", заключи Иван Димитров.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

17 афтършока са усетени след основния трус и те ще продължат месеци

17 вторични труса са регистрирани след основното земетресение снощи от 4,3 по Рихтер, като най-силният вторичен трус от 2,8 по Рихтер бе регистиран в 11:29 часа.  Афтършоковете ще продължат и в следващите дни, обясни доц. Пламена Райкова - Цанкова, ръководител на департамент "Сеизмология" към НИГГГ при БАН. Голяма част от тях не са били усетени..

обновено на 18.06.24 в 13:12

Социолози и граждани дискутират "Консервативно и/или либерално"

Дискусионен клуб за консервативни дебати гостува в Пловдив и организира среща със социолозите Андрей Райчев, Кънчо Стойчев и Първан Симеонов.    Дискусията е на тема ,,Консервативно и/или либерално” и ще се състои в Регионалния исторически музей. Дискусионен клуб за консервативни дебати е създаден през 2022 година в Стара Загора..

обновено на 18.06.24 в 11:21
Мария Пиргова

Каквото и да е правителството, то ще бъде нелегитимно

Въпросът е не дали ще има правителство, а на кого ще бъде това правителство? И дали гражданите ще имат някаква връзка с него. Това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Мария Пиргова. Според нея има и още един въпрос, свързан с това дали властта ще бъде произведена от изборите или те не са произвели реалната власт в..

публикувано на 18.06.24 в 10:12

Предлагат по-високи цени на такситата в Пловдив и повече коли

Предложение за увеличение на цената на таксиметровите услуги и увеличение на таксиметровите автомобили, които ще работят на територията на община Пловдив предлага кмета Костадин Димитров за гласуване на сесията на ОбС този четвъртък. Предложението е на база подписка от Асоциацията на таксиметровите водачи, в която са защитени минималните и..

обновено на 18.06.24 в 07:41
Даниел Смилов

Очаква се кабинет между ГЕРБ и ДПС с подкрепата на ИТН

Какво можем да очакваме от започналите днес разговори за кабинет? По темата в програма "Ден след ден" - разговор с политолога доц. Даниел Смилов , програмен директор на Центъра за либерални стратегии. Доц. Смилов посочи в анализа си, че очаква управление на ГЕРБ с ДПС, защото те имат желание да направят кабинет.  "Едва ли са необходими такива..

обновено на 17.06.24 в 16:31