Из нашите земи рождението на Йоан Кръстител е известно като Еньовден – българския народен празник, който всяка година честваме на 24 юни. Народът казва, че оттогава започва да се пронизва далечното начало на зимата, а който види на изгрев Слънцето да трепти и танцува, ще бъде здрав през цялата година.
Вярва се още, че различните лековити треви и билки по земите ни имат огромна лечебна сила по изгрев, а водата в изворите и реките, в които слънцето се е окъпало преди да тръгне към зима, е лековита.
И да не забравяме, че на Еньовден се берат 77 билки и половина за лек на всички болести и дори за тази, която е все още неизвестна.
Преплитанията на старите вярвания и християнската традиция оставят красиви следи в живота ни и днес, когато над 300 малки момичета в бяло в Асеновград ще спазят уникалната за страната ни традиция с въвеждането на Божията майка в храма преплитайки я с народните наричания на Еньовден. За ритуала „Калиница“ разказва отец Йордан от асеновградския храм „Св. Николай Чудотворец“.
Следите на древната ни тракийска земя в артефакти и ритуалност ще проследи стартиращият в Културен център ТРАКАРТ Международен фестивал „Дни на тракийската култура“. За историческата мисия на най-древния жив град в Европа – Пловдив да изследва, съхранява и представя нематериалното наследство на траките – събеседници Диди Кузманова – ръководител „Проекти“ в Тракарт и доц. Веселина Вачкова – историк и културолог.
За отзвука на българското вето за Република Северна Македония в ЕС и перспективата на двустранните отношения – събеседник – проф. Кирил Топалов – дипломат и член на Съвместната българо-македонска комисия
За очаквания ефект от новите мерки в подкрепа на малкия и среден бизнес, понесъл ударите на Ковид-кризата и доколко адекватно ще бъде прилагането им в настоящите обществено-икономически условия - доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания към БАН.
В минутите за култура след 9 ч. – ще ви поканим на изложба във Фото-галерия Макс в Пловдив. Автор на изложбата е професорът по лицево-челюстна хирургия, носител на повече от 30 награди в национални и международни фотоконкурси – Росен Коларов, озаглавена „Куба в черно и бяло“.
А в „Добро утро ден“ и в четвъртък гостува световноизвестният цигулар проф. Евгений Шевкенов.
Започваме седмицата с разговор за книгата „Кречеталото“, на Христо Банов. В неделя, на 26-и януари, той ще я представи в Пловдив. Рубриката „Орисници“ е посветена на темата за сянката на бившите партньори. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев. Както винаги, след 14.30 часа. И не се хабете напразно...
Времето, измерено в безмилостното тиктакане на стрелките за болните, които чакат регулация за тестовете, от които зависи живота им. Времето и парите с поглед към бюджета на държавата, политическото бавене или пришпорване на влизането на България в еврозоната. Време за изкуството с кауза, за спомените в книга и новото геополитическо време, което започва с..
Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент? Отговорите на тези въпроси търсим днес в предаването Клуб "Неделя"! Художникът и преподавател Станка Александрова е първият ни събеседник, с когото говорим за предизвикателствата на учителската професия и още за изкуството като инструмент, посредством който децата развиват умения за комплексно..
Тази неделя говорим за руните. Как ни помагат и напътстват? Рунологът, Пламена Гиргинова, разказва. Очаквайте и епизод пореден на рубриката ни с Елена Шахънска. Темата е „Подхранване на мозъка“. От утре стартира проектът „Емоции и жестове“. Разговаряме със Сердар Чалъшкан. С психолога Даниел Троев коментираме тревожността и как да се..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..