Пандемията от коронавирус направи още по-труден живота на социални слабите хора. Без доходи, за да задоволят своите първи потребности, без грижа от страна на близки и роднини, най-уязвимите хора в обществото разчитат на държавната помощ, за да оцелеят. В подпомагане на тези социални дейности са програми, за които се получава финансиране от Европейския съюз.
Инструмент в тази насока е REACT-EU, чиито средства за България през тази година са над 411 млн. лева. С част от тези средства от 1 януари до 30 септември, тази година година е осигурено финансиране от 37 млн. лева за предоставяне на топъл обяд на социално слаби хора по Оперативна програма за храни.
Така че инструментът REACT-ЕU се оказа наистина ефективен в помощ на най-уязвимите хора в условията на пандемия – счита евродепутатът Атидже Алиева-Вели, член на комисията по заетост и социални дейности в Европарламента.
„Това, което видях е, че за България са предвидени 39 млн. лева за 2021 година по линия на REACT-EU допълнително към тази програма. Хората, които се възползват от хранителните пакети и топлия обяд ще могат да продължат да използват тези услуги, които се предоставят“, обясни Алиева.
При спазване на всички епидемиологични мерки раздаването на „Топъл обяд“ и в 6-те района на Пловдив продължава и през лятото – увери заместни-кметът по социални дейности Георги Титюков:
„1900 социални слаби получават топъл обяд от понеделник до петък. Има още 800 свободни места, така че който отговаря на критерия, би могъл да кандидатства“ - допълни Титюков.
„Списъците със социално слабите, включени за „Топъл обяд“, се актуализират ежедневно“ – увери директорът на „Социална политика“ в общината Веселина Ботева. Тя добави, че програмата се подпомага и от частни дарители, които предоставят различни храни.
Посетих един от пунктовете, в които се раздава „Топъл обяд“ в район „Централен“, за да попитам какво е менюто и дали са доволни хората от храната и доколко тя наистина им е в помощ:
„Доволен съм, много ми помага, аз не съм капризен“ – споделя възрастен мъж.
„Всеки ден идвам тук. Жените са много любезни. Благодаря на всички, които са помислили за нас, възрастните“ – споделя пенсионерка на около 70 години.
По време на пандемията нито една социална програма в община Пловдив не е прекратявана, напротив – социалните услуги през последната година дори са се увеличили – увери Веселина Ботева.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..